خدمات مالیاتی

 به مجموعه خدماتی گفته می شود که متخصصان این حرفه، برای افرادی که در موضوعات مختلف مالیاتی نیاز به کمک دارند، ارائه می کنند و در صورت بروز مشکلات مختلف در انواع شاخه های امور مالیاتی، با استفاده از روش های قانونی، نسبت به رفع آن ها اقدام می نمایند.

امور مالیاتی از جمله مهم ترین کارهایی است که بخش مالی و حسابداری هر شرکت باید انجام دهد. این امور شامل تنظیم استاندارد صورت های مالی، اظهارنامه مالیاتی، دادرسی مالیاتی و… می شود. بسیاری از مدیران ترجیح می دهند تمامی این خدمات را از شرکت های خدمات مالیاتی بخواهند تا مطمئن شوند کار به درستی انجام می گردد.

به همه فعالیت هایی که در این پروسه انجام می شود خدمات مالیاتی گفته می شود. از جمله مهم ترین خدمات مالیاتی می توان به تهیه و ارسال صورت معاملات فصلی، محاسبه و انجام امور مرتبط به مالیات بر ارزش افزوده، مالیات حقوق و مشاوره مالیاتی اشاره کرد.

تحریر دفاتر 

تحیر دفاتر قانونی یکی از خدماتی است که شرکت های خدمات مالی ارائه می دهند. دفاتر روزنامه و دفاتر قانونی از جمله دفاتری هستند که باید به دقت بررسی شود. شرکت ها باید به سایت ثبت شرکت ها مراجعه نموده و دفاتر پلمپ شده را تحویل بگیرند تا در سال مالیاتی جدید از آن ها استفاده کنند.

حتی طراحی این دفاتر هم توسط متخصصان انجام می شود تا در تکمیل آن ها مشکلی پیش نیاید. دقت به آیین نامه خدمات تحریر دفاتر قانونی از جمله نکاتی است که در طراحی این دفاتر مورد توجه قرار می گیرد. در انتهای هر سال این دفاتر به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد تا بررسی شود.

شرکت ها برای جلوگیری از هر گونه دردسر احتمالی تحریر دفاتر خود را به کارشناسان می سپارن

اظهارنامه مالیات بر عملکرد

همه اطلاعات عملکردی شرکت ها باید به سازمان امور مالیاتی ارائه شود.

 سازمان باید از تمامی فعالیت های صورت گرفته آگاه شود.

تمامی فعالیت هایی که شخص حقیقی یا حقوقی در یک سال انجام داده است ذکر می شود و وضعیت مالی شرکت را اعلام می نماید.

سازمان امور مالیاتی مهلت مشخصی را برای شرکت ها اعلام می کند تا در این مدت اظهارنامه شان را ارائه دهند. پس از پایان سال افراد حقوقی به مدت 4 ماه زمان دارند تا اظهارنامه مالیاتی شان را به سازمان ارائه دهند. برای افراد حقیقی این زمان برابر با 3 ماه در نظر گرفته شده است.

اطلاعات اظهارنامه از طرف سازمان امور مالیاتی بسیار مهم است. اظهارنامه شامل ترازنامه و صورت سود و زیان است که باید با دقت کامل تکمیل گردد. وضعیت مالی شما از طریق این اظهارنامه مشخص شده و بنابران نسبت به پرداخت مالیات اقدام می نمایید. مبلغ مالیات 25 درصد است.

دقت کنید که تکمیل اظهارنامه خیلی مهم است. هر اشتباهی در این زمینه می تواند منجر به محرومیت یا جریمه شود.

اظهارنامه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هم یکی از موارد مهمی است که باید تکمیل شود. این اظهارنامه فصلی است. افراد باید تا 15 روز بعد از پایان هر 4 فصل برای تهیه و ارائه این اظهارنامه اقدام نمایند.

همه اطلاعات مالی مربوط به ارزش افزوده در این اظهارنامه ثبت می شود.

صورت معاملات فصلی

تمامی افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید در انتهای هر فصل صورت معاملات فصلی را ارائه دهند. دقت کنید که برای این صورت هم زمان مشخصی وجود دارد که 45 روز بعد از پایان هر فصل است.

در صورت معاملات فصلی اطلاعات مختلفی درج می شود. این اطلاعات عبارتند از: معاملات انجام شده در فصل، خرید و فروش های مختلف و… ضمنا اطلاعات فردی و هویتی هم باید ذکر شود. این صورت هم مهم است و باید با دقت تکمیل شود. در کلیه امور مالیاتی زمانبندی و دقت از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیگیری پرونده های مالیاتی، دفاع و لایحه نویسی

از جمله مهم ترین خدمات مالیاتی می توان به پیگیری و دفاع از پرونده های مالیاتی اشاره کرد. یک مشاور مالیاتی آگاه می تواند تمامی مشکلات پرونده های مالیاتی را حل و فصل کرده و از حقوق مودی دفاع کند.

متخصصان مالیاتی در زمینه های مختلفی هم چون شرکت در جلسات هیات ها و کمیسیون های حل اختلاف سازمان امور مالیاتی و تنظیم لایحه شما را راهنمایی می کنند.

دریافت گواهی نامه ارزش افزوده

این گواهینامه به عنوان گواهینامه ثبت نام ارزش افزوده هم معروف است. دریافت کنندگان مالیات بر ارزش افزوده باید این گواهینامه را داشته باشند. وقتی ثبت نام نهایی شود و اظهارنامه سه ماهه ارائه گردد، نامه ای برای سازمان امور مالیاتی تنظیم می شود که درخواست دریافت گواهینامه را نشان می دهد.

سازمان امور مالیاتی نامه و اسناد را بررسی می کند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد گواهینامه 6 ماهه صادر می شود. پس از پایان مدت 6 ماه این گواهینامه باید مجددا تنظیم شود. دقت کنید که دریافت هر گونه مالیات بر ارزش افزوده بدون داشتن این گواهینامه غیر قانونی است و متخلفان باید جریمه بپردازند. تمدید به موقع این گواهینامه مهم است و باید حواستان به آن باشد.

مشاوره مالیاتی

مالیات زیر و بم های فراوانی دارد و موضوع بسیار مهمی است. هر گونه تخلف، کوتاهی یا پنهان کاری می تواند عواقب بدی برای مجموعه به همراه داشته باشد.

تهیه و تنظیم اسناد و پیگیری امور مربوطه باید توسط متخصصان انجام شود تا بدون ایراد باشد. شرکت ها در زمینه انجام امور مالیاتی به دو گونه فعالیت می کنند. نوع اول این است که تمامی موارد مالیاتی شان را برون سپاری می کنند و این کار به قصد بهره مندی از تجارب شرکت های معتبر خدماتی مالیاتی انجام می شود.

راه دوم این است که این شرکت ها نیروهای مد نظر را استخدام می کنند اما می دانند که این کافی نیست. برای اطلاع از قوانین به روز، تجزیه و تحلیل مسائل مختلف و… این شرکت ها در این شرایط هم از مشاوره مالیاتی بهره مند می شوند تا از صحت انجام امور مطمئن باشند.