حسابداری بازرگانی چیست؟

واحد بازرگانی یک از اصلی‌ترین بخش‌های هر کسب و کاری است. حسابداری بازرگانی از این جهت اهمیت دارد که بخش عمده‌ای از مراودات خارجی شرکت‌ها مربوط به همین بخش است. در نتیجه حضور حسابدار بازرگانی در هر شرکت یک امر کاملا ضروری است. این فرد علاوه بر علم حسابداری، باید آگاهی و شناخت مناسبی از موضوعات مرتبط با بازرگانی نیز داشته باشد. اگر می‌خواهید بدانید که حسابداری بازرگانی چیست و چه کاربردهایی برای کسب و کارها دارد، تا انتهای این مقاله از مالی چی با ما همراه باشید. 

بسیاری از شرکت‌ها برای آن‌که بتوانند امور حسابداری شرکت خود را برعهده بگیرند نیازمند با مشاوره حسابداری هستند. ما در مالی‌چی این امکان را برای مدیران شرکت‌ها فراهم نموده‌ایم.

حسابداری بازرگانی چیست؟

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در بحث اداره امور مالی در هر شرکت یا سازمانی اهمیت دارد، محاسبه سود و زیان در پایان در دوره مالی است. محاسبه سود و زیان وارده شده به هر بنگاه اقتصادی زیرمجموعه شاخه‌ای از حسابداری تحت عنوان حسابداری بازرگانی است. یک شرکت اگر در طول فعالیت رصد درستی روی سود و زیان خود نداشته باشد، عملا با بن‌بست مواجه می‌شود. مدیران شرکت‌ها برای داشتن درک صحیح از شرایط فعلی و برنامه‌ریزی برای آینده شرکت باید دید مناسبی روی عواید مالی و همچنین ضررهای مجموعه خود داشته باشند. 
سود و زیان در هر مجموعه‌ای از محل تهیه و تنظیم صورت‌های مالی مشخص می‌شود. کوچک‌ترین بی‌نظمی در تهیه و تنظیم صورت‌های مالی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم روی سود و زیان در پایان دوره مالی اثرگذار است. اجرا و کنترل تمام این فرآیندها با حسابدار بازرگانی است و به همین دلیل نقش این فرد در هر سازمانی کاملا محوری و تعیین‌کننده است. حسابدار بازرگانی باید مجموعه‌ای از مهارت‌ها و تخصص‌ها را به‌صورت یکجا با هم دارا باشد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: 

 • تسلط با امور بازرگانی
 • آشنایی با مکاتبات اداری
 • تسلط به تهیه و تنظیم اسناد مالی
 • مهارت در کار کردن با نرم‌افزارهای تخصصی حسابداری
 • آشنا با گزارش‌نویسی
 • شناخت قوانین مالیاتی و بیمه‌ای
 • تسلط بر علم حسابداری

برای آشنایی با قوانین مالیاتی، می‌توانید در اپلیکیشن مالی‌چی با مراجعه به بخش مشاوره مالیاتی، با کارشناسان این حوزه در ارتباط باشید.

چرا هر شرکتی به حسابداری بازرگانی نیاز دارد؟ 

بدون حضور حسابدار بازرگانی در یک شرکت، فقدان اطلاعات مالی مشکلات بسیار زیادی را به وجود می‌آورد. مدیران یک شرکت برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در خصوص آینده فعالیت‌های خود نیاز به درک درست از شرایط موجود در شرکت خود دارند. بدون وجود اطلاعات مالی عملا این امکان وجود ندارد که تصویر درستی از شرکت در اختیار مدیران قرار بگیرد. در کنار مدیران، سهامداران یک شرکت نیز می‌خواهند نسبت به وضعیت شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اطلاعات داشته باشند. در غیر این صورت سرمایه خود را از مجموعه خارج خواهند کرد و این مسئله مشکلات جدی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین حسابداری بازرگانی در هر شرکتی بسیاری ضروری است.

حسابداری بازرگانی شرکت‌ها

 

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: هر آنچه در مورد حسابداری مالیاتی باید بدانید!

انواع حساب در حسابداری شرکت های بازرگانی

انواع حساب در حسابداری شرکت‌های بازرگانی در دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که عبارت‌اند از:

1. انواع حساب ترازنامه‌ای

در ترازنامه به‌طور مشخص تعیین می‌شود که یک شرکت چه اموالی را در اختیار دارد و بدهی‌هایی که باید پرداخت کند، شامل چه مواردی است. در قالب حساب ترازنامه چند نوع حساب وجود دارد که به صورت زیر خلاصه می‌شوند:

حساب دارایی‌های غیرجاری یا ثابت

این دسته از دارایی‌ها دارای عمر مفید بیش از یک سال مالی هستند و شرکت قصد نگهداری و بهره‌برداری از آن‌ها را برای چندین سال دارد. این دسته از دارایی‌ها به‌عنوان دارایی‌هایی بلندمدت نیز شناخته می‌شوند. در حالت کلی، دارایی‌های ثابت به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • دارایی‌های ثابت مشهود: دارایی‌هایی مانند زمین، ساختمان، ماشین‌آلات، اسباب و اثاثیه، وسایل نقلیه و غیره.
 • دارایی‌های ثابت غیر مشهود: دارایی‌هایی مانند برند تجاری، سرقفلی، امتیازهای بازرگانی و غیره.
 • دارایی‌های ثابت سرمایه: خرید سهام سایر شرکت‌ها با هدف کسب سود و بهره.

حساب دارایی‌های جاری

در حسابداری بازرگانی، به دارایی‌هایی که در طول یک سال مالی به وجه نقد تبدیل می‌شوند و همچنین نقدینگی در اختیار شرکت، دارایی‌های جاری گفته می‌شود. این دسته از دارایی‌ها در طول یک سال نقد می‌شوند، مصرف می‌شوند یا به فروش می‌رسند. موجودی حساب بانکی، پیش‌پرداخت‌ها، موجودی انبار شرکت‌ها و دارایی‌های نقدی از این دسته از دارایی‌ها به شمار می‌روند.

حساب حقوق صاحبان سهام

حسابی است که حقوق مرتبط با صاحبان سهام شرکت‌ها از جمله سرمایه اندوخته‌ها و سود یا زیان انباشته در آن ثبت و ضبط می‌شود.

حساب بدهی‌های بلندمدت

دسته‌ای از حساب‌های بدهی مربوط به شرکت‌ها است که برآوردها نشان می‌دهد نمی‌توانند در پایان یک سال مالی تسویه کنند. 

حساب بدهی‌های جاری 

در حسابداری بازرگانی دسته‌ای از بدهی‌ها که شرکت می‌تواند در طول یک سال مالی از محل درآمدها یا دارایی‌های شرکت آن‌ها را تسویه کند، در قالب حساب بدهی‌های جاری قرار می‌گیرند.

حسابداری شرکت‌های بازرگانی

2. انواع حساب سود و زیان

حساب‌های سود و زیان با بررسی درآمدها، هزینه‌ها و دارایی‌های یک شرکت شرایط مالی مجموعه را مشخص می‌کنند. این دسته از حساب‌ها در قالب موارد زیر دسته‌بندی می‌شوند: 

 • حساب موجودی کالا
 • حساب خرید کالا در طول یک دوره مالی
 • حساب برگشت از خرید کالا: اگر کالای فروخته شده‌ای به دلیل معیوب بودن یا مطابقت نداشتن با سفارش مشتری مرجوع شود، فروشنده برای جلب رضای او اقدام به اعطای تخفیف بیشتر یا تسهیلات دیگر به مشتری می‌کند تا بتواند رضایت او را جلب کند. این هزینه‌ها تحت عنوان حساب برگشت از خرید کالا نام‌گذاری می‌شود.
 • تخفیفات خرید
 • فروش کالا
 • برگشت از فروش کالا
 • تخفیفات فروش
 • سود و زیان جاری
 • بهای تمام شده کالای فروش رفته
 • هزینه‌های عملیاتی

 

نویسنده: تحریریه مالی‌چی