روش‌های کاهش مالیات

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟

وقتی صحبت از روش‌های کاهش مالیات به میان می‌آید، عده‌ای به‌ صورت ناخوداگاه فکر می‌کنند که بحث درباره فرار مالیاتی است. اما واقعیت این است که برای کاهش مالیات، ترفندهای کاملا قانونی وجود دارند که هر یک از مؤدیان می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند. اصلی‌ترین نکته در زمینه استفاده از تکنیک‌های کاهش مالیات نیز حرکت در مدار قانون است. اگر مؤدی حقیقی یا حقوقی گمان کند که می‌تواند با دور زدن قانون مالیات خود را کاهش دهد، باید تجدید نظر کند؛ چرا که سازمان امور مالیاتی در سال‌های اخیر با ایجاد تقاطع بین بانک‌های اطلاعاتی مختلف، موفق شده است که اطلاعات دقیقی در خصوص مؤدیان جمع‌آوری کند. در نتیجه راه‌های فرار مالیاتی تا حدود زیاد مسدود شده است. در این مقاله از مالی‌چی قصد داریم به 10 مورد از راه‌های قانون برای کاهش مالیات بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

برای آشنایی با مسائل مربوط به مالیات و نحوه محاسبه آن به بخش مشاوره مالی اپلیکیشن مالی‌چی مراجعه نموده و با مشاوران و متخصصان این حوزه در ارتباط باشید.

روش‌های کاهش مالیات

راهکارهای قانونی کاهش مالیات

روش‌های کاهش مالیات همگی از دل قانون عبور می‌کنند. در همین راستا اصلی‌ترین راهکارهای کاهش مالیات عبارت‌اند از:‌

1. تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر باعث کاهش مالیات می‌شود.

اولین و ابتدایی‌ترین کاری که برای کاهش مالیات باید توسط مؤدیان جدی گرفته شود، تکمیل به موقع اظهارنامه مالیاتی و تسلیم به اداره مالیات است. این کار دو مزیت عمده برای شما به همراه دارد که عبارت‌اند از: 

  • برخورداری از تخفیف‌هایی که سازمان امور مالیاتی برای مؤدیان خوش حساب در نظر می‌گیرد.
  • جلوگیری از تحمیل جریمه‌های احتمالی به‌منظور دیرکرد در تسلیم و تنظیم اظهارنامه مالیاتی.

2. ثبت کامل و مستند هزینه‌ها در اظهارنامه مالیاتی فوق‌العاده مهم است.

یکی از روش‌های کاهش مالیات، مربوط به ثبت دقیق و کامل هزینه‌های کسب‌وکار در طول یک سال مالی در قالب اظهارنامه مالیاتی است. همان‌طور که می‌دانید، مالیات بیشتر از آنکه شامل درآمدهای مؤدیان شود، به سودی تعلق می‌گیرد که در طول یک سال مالی عاید آن‌ها شده است. در همین راستا شما باید حتما تمام هزینه‌های یک سال مالی خود را به‌ دقت و با ذکر تمام جزئیات به همراه مستندات کافی در اظهارنامه مالیاتی درج کنید. به این ترتیب، گام مهمی در راستای کاهش مالیات برداشته‌اید.

3. استهلاک اموال را حتما به‌ درستی اظهار کنید.

یکی از ترفندهای کاهش مالیات مربوط به در نظر گرفتن استهلاک اموال است. این مسئله معمولا توسط بسیاری از صاحبان کسب‌ و کارها به ویژه کسب و کارهای بزرگ نادیده گرفته می‌شود. باید توجه داشته باشید که گذر زمان نقش جدی در مستهلک شدن تجهیزات و اموال شرکت‌ها دارد. طبیعی است که با مستهلک شدن اموال، ارزش آن‌ها کاسته می‌شود. این مسئله باید به هنگام ثبت اطلاعات در اظهارنامه مالیاتی لحاظ شده و به این ترتیب جلوی تحمیل مبالغ اضافی در پرداخت مالیات تا حدودی گرفته‌خواهدشد.

4. استفاده از مزایای خوش‌حسابی در پرداخت مالیات را جدی بگیرید.

در قوانین مالیاتی کشور موادی به‌منظور تشویق مؤدیان برای تسلیم به موقع اظهارنامه و پرداخت مالیات در نظر گرفته شده است. به این ترتیب مؤدیان می‌توانند با پرداخت به موقع مالیات در سال‌های آینده از مزایای خوش‌حسابی برخوردار شوند. در ماده 189 قانون مالیات‌های مستقیم، میزان تشویق مالیاتی برابر با 5 درصد مالیات سه سال قبل در نظر گرفته شده و همچنین ماده 190 نیز مزایایی برای خوش‌حسابی مالیاتی در نظر گرفته است. برای اینکه این تخفیفات شامل حال شما شود باید دو شرط زیر را رعایت کنید:‌

  • صورت‌های مالی، دفاتر کل و روزنامه مؤدیان برای سه سال متوالی باید مورد تأیید سازمان مالیاتی باشد.
  • پرداخت مالیات سه سال در زمان معین و بدون اعتراض به هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی صورت بگیرد.
ترفندهای کاهش مالیات

5. ثبت دقیق و منظم اسناد مالی از جمله مهم‌ترین روش‌های کاهش مالیات است.

کارشناسان سازمان مالیاتی در مواجهه با صورت‌های مالی و اسناد نامنظم و آشفته ممکن است نتوانند به‌خوبی آنچه که در طول یک سال در شرکت شما رخ داده است را تشخیص دهند. این مسئله باعث می‌شود که گاها مبلغ مالیات تعیین شده بیشتر از حد واقعی باشد. باید تلاش کنید که اسناد و صورت‌های مالی را از جزئی‌ترین موارد تا صورت‌حساب‌های با مبالغ کلان را به‌صورت منظم و دقیق ثبت و بایگانی کنید. این کار یکی از بهترین روش‌های کاهش مالیات به شمار می‌آید.

6. به مراکز خیریه رسمی کمک کنید.

این امکان برای مؤدیان مالیاتی وجود دارد که با کمک کردن به‌ صورت مالی به خیریه‌های رسمی از تخفیف‌های مالیاتی بهره‌مند شوند. این کار موجب می‌شود که در کنار بهره‌مندی از تخفیف مالیاتی، گام‌های مؤثری نیز در کاهش مشکلات محرومان بردارید.

7. در ذکر مالیات پرداختی سال قبل خود دقت کنید.

یکی از روش‌های ساده کاهش مالیات این است که در تکمیل اظهارنامه سال مالی جدید، مبلغ مالیات سال قبل را به‌دقت و درستی وارد کنید. تجربه نشان داده است که کارشناسان مالیاتی معمولا اولین موردی که در بررسی پرونده مالیاتی رصد می‌کنند، مبلغ مالیات پرداخت شده سال قبل مؤدی است. در صورتی که این مبلغ با مقدار واقعی پرداخت شده منطبق نباشد، با وسواس بیشتری پرونده مالیاتی شما را رصد می‌کنند. این مسئله احتمال افزایش رقم مالیات شما را دارد.

بیشتر بخوانید : نحوه تکشیل پرونده مالیاتی

8. نسبت به قوانین مالیاتی حساس باشید.

سعی کنید حتما قوانین، مصوبات و تبصره‌هایی که ممکن است سازمان امور مالیاتی در گذر زمان ارائه کند را در نظر بگیرید. گاهی اوقات تغییراتی که در قوانین رخ می‌دهد، می‌تواند به نفع برخی از کسب‌وکارها باشد و این مسئله به‌طور مؤثری در کاهش مالیات پرداختی آن‌ها اثرگذار خواهد بود.

تکنینک کاهش مالیات

9. اگر می‌توانید از مزایای مالیاتی کسب‌ و کارهای خانگی استفاده کنید.

با توجه به سیاست‌های تسهیل راه‌اندازی مشاغل و کاهش نرخ بیکاری در کشور، سازمان امور مالیاتی برای کسب‌ و کار‌های خانگی معافیت‌ و تشویق‌های مالیاتی در نظر گرفته است. در این راستا در صورتی که برای شما امکان دارد، سعی کنید محیط کسب‌ و کار خود را در منزلتان قرار دهید تا بتوانید از این مزایا و تسهیلات برای کاهش مالیات بهره‌مند شوید.

10. از مشاوران مالیاتی خبره کمک بگیرید.

طبیعی است که بسیاری از مؤدیان شناخت و تسلط مناسبی روی راه‌های قانونی کاهش مالیات نداشته باشند. برخی از روش‌های کاهش مالیات بعضا نیاز به تخصص و دانش مالیاتی دارند. در مقابل اما مشاوران و وکلای مالیاتی هستند که زیر و بم قوانین مالیاتی را به‌صورت کامل می‌شناسند. همین مسئله موجب می‌شود که بتوانند راه‌های مفید و مؤثری را پیش روی کسب‌وکارهای مختلف قرار دهند که بدون شک در کاهش مالیات آن‌ها اثرگذار خواهد بود. همچنین وکلای مالیاتی در زمینه رسیدگی به اعتراض‌های مالیاتی مؤدیان در نزد مراجع قانونی نیز می‌توانند بسیار مفید باشند.

جهت شناخت دیگر مراحل مربوط به کاهش مالیات و استفاده از آن‌ها، می‌توانید با متخصصان بخش مشاوره مالیاتی اپلیکیشن مالی‌چی در ارتباط بوده و سوالات خود را در این زمینه مطرح نمایید.


کلام پایانی 
در این مقاله به بررسی 10 مورد از مهم‌ترین روش‌های کاهش مالیات پرداختیم. همان‌طور که مشاهده کردید، تکنیک‌‌های کاهش مالیات کاملا از مسیر قانونی عبور می‌کنند و تحت هیچ شرایطی هیچ کار غیرقانونی برای کاهش مالیات در دستور کار نیست. البته در اجرای هر یک از این راهکارهای کاهش مالیات باید نکات ویژه‌ای را در نظر داشته باشید. این نکات مربوط به ریزه‌کاری‌های قانونی است که در تخصص مشاوران و وکلای مالیاتی است. در همین راستا مالی چی برترین و با تجربه‌ترین مشاوران مالیاتی در سطح کشور را گرد هم آورده است تا به کسب‌وکارهای مختلف در زمینه امور مالیاتی راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند. با مالی چی می‌توانید طعم شیرین کاهش مالیات را تجربه کنید.

سؤالات متداول در خصوص روش‌های کاهش مالیات 

در ادامه سؤالاتی را در خصوص پرداخت مالیات مطرح خواهیم کرد و به آنها پاسخ خواهیم داد.

1. آیا پرداخت به موقع مالیات می‌تواند منجر به تخفیف شود؟ 
بله؛ مطابق قوانین مالیاتی در کشور، در صورتی که تا سه سال به‌صورت منظم مالیات‌های تعیین شده را بدون مراجعه به هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی پرداخت کنید، از پنج درصد تخفیف خوش‌حسابی در سال‌های آینده بهره‌مند می‌شوید. 
2. ارائه اسناد و مدارک دقیق در خصوص هزینه‌ها چه تأثیری در کاهش مالیات دارد؟ 
اسناد و مدارک دقیق از دو جنبه می‌توانید در کاهش مالیات مؤدیان مؤثر باشد؛ اول اینکه هزینه‌های کسب‌وکارها به‌صورت کامل در اظهارنامه درج می‌شود و این کار باعث کاهش سود حاصله در پایان سال مالیاتی می‌گردد. دوم اینکه کارشناسان مالیاتی با مشاهده حسن نیت شما در درج اسناد و مدارک قطعا در محاسبه مالیات با ملاحظه بیشتری تصمیم‌گیری خواهند نمود. 
3. کمک به مراکز خیریه تأثیری در کاهش مالیات دارد؟ 
بله؛ با کمک به مراکز خیریه به‌صورت رسمی می‌توانید از مزایای کاهش مالیات بهره‌مند شوید. 
4. آیا تقسیم اموال بین اعضای خانواده می‌تواند منجر به کاهش مالیات شود؟ 
بله؛ یکی از روش‌های کاهش مالیات برای اشخاص حقیقی تقسیم اموال بین اعضای خانواده است. این کار می‌تواند در کاهش مالیاتی که در پایان سال مالی باید پرداخت کنید، مؤثر باشد. 
 

 

نویسنده: تحریریه مالی‌چی