نقشه مسیر موفقیت/ حسابداری استارتاپ‌ها

امروزه بخش گسترده‌ای از داد و ستدهای دنیای اقتصاد از طریق استارتاپ‌ها انجام می شود که در آینده نزدیک مسیر اقتصاد جهان را در دست خواهند گرفت. بنابراین مهم ترین چیزی که در اجرایی کردن ایده استارتاپ‌ها مهم است توجه به مسایل مالی آن شامل فرایند حسابداری، بررسی درآمد و هزینه‌هاست.

در استارتاپ‌ مشتری‌ها توسط تبلیغات و بازاریابی درست و هدفمند به سراغ محصول مورد نظر خود می‌روند؛ بنابراین دیده شدن محصول و یا خدمات باید با شکل تبلیغاتی درست و پرزنت کردن آن باید هدفمند باشد. 

مانند تمامی کسب و کارهای در جریان، شرکت‌های نوپا نیازمند حسابداری دقیق و درست است با این تفاوت که حسابداری این شرکت‌ها شرایط خاص خود را داراست. به گونه‌ای که در ابتدای مسیر نیاز به حضور حسابدار ضروری نیست و بیشتر تمرکز باید بر روی تبلیغات و دیده شدن محصول و خدمات باشد بنابراین لزوم استفاده از نرم‌افزار حسابداری به عنوان یکی از ضروری‌ترین بخش‌های یک شرکت نوپا قلمداد می‌شود تا رفته رفته با گسترش کار برنامه‌ریزی برای مسایل مالی همچون دریافت تسهیلات، برنامه‌ریزی دارایی و بسیاری موارد دیگر از یک متخصص حسابداری استفاده شود.

نرم افزارهای حسابداری به صورت دقیق و کاربردی صورت‌حساب‌های مالی را به شکل گزارشات تحلیلی در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهند.

مدیر شرکت اطلاعات حسابرسی Sageworks ؛ برایان هامیلتون معتقد است، بسیاری از کارآفرینان بی‌تجربه نمی‌دانند که در مراحل اولیه راه‌اندازی کسب‌وکار، یا حتی قبل از شروع به کار شرکت، نیاز به استخدام حسابدار دارند یا خیر.

حاشیه سود ناخالص و حاشیه سود خالص دو فاکتور اصلی و مهم در حسابداری استارتاپ‌هاست.

میزان درآمد کل استارتاپ پس از کسر هزینه تولید محصول یا خدمات؛ بدون درنظرگرفتن سایر هزینه‌ها را حاشیه سود ناخالص می‌گویند که برای بررسی و تحلیل بهره‌وری نکته مهمی‌ست. 

حاشیه سود خالص سودی‌ست که بر حسب میزان فروش و درنظرگرفتن تمام هزینه‌های استارتاپ به‌دست می‌آید که در نهایت نشان می‌دهد درآمد حاصل از فروش چه مقدار است و چه میزان عاید شرکت شده است.

باید و نبایدهای حسابداری استارتاپ‌ها؛

قوانین مربوط به نوع کسب‌وکار خود را بشناسید

آگاهی از قوانینی که در مورد تجارت شما اعمال می‌شود اولین واصلی‌ترین اقدامی‌ست که برای مدیریت امور حسابداری استارتاپ خود باید انجام دهید.

کنترل هزینه‌ها 

نظارت دقیق بر هزینه‌ها مهم‌ترین کار در نظام حسابرسی استارتاپ‌هاست و رایج‌ترین مشکلی‌ست که ممکن است در ماه‌های نخست کار با آن مواجه شد.

از کارت اعتباری تجاری برای پرداخت هزینه‌ها و پیوند دادن آن با یک نرم‌افزار حسابداری خوب، استفاده کنید.

استفاده از یک نرم‌افزار کامل حسابداری

سلامت مالی شرکت شما در گرو داشتن یک نرم‌افزار حسابداری دقیق و کاربردی‌ست. نرم‌افزار حسابداری به شما کمک می‌کند درآمد و هزینه‌های شما را ردیابی و ارسال و پیگیری فاکتورها را برایتان آسان می‌کند که در نهایت باعث بهبود کارایی و بهره‌وری کسب‌وکارتان می‌شود. با این حال پس از رشد استارتاپ، استخدام حسابدار، تفاوت چشمگیری ایجاد می‌کند. حسابدار می‌تواند در مواردی مانند بررسی دقیق امور مالیاتی، اطلاع‌رسانی در مورد هرگونه هزینه و کاهش هزینه‌ها با یافتن شکاف‌های مالی موجود و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها، به استارتاپ شما کمک زیادی ‌کند.

پیگیری حقوق و دستمزد کارکنان 

بخش مهمی از بودجه کسب و کارتان به پرداخت حقوق کارمندان اختصاص پیدا می‌کند. نرم‌افزار حسابداری با پیوند دادن آن به سیستم حضور بیومتریک ساعات کاری و حقوق کارمندان را ردیابی و مالیات حقوق و دستمزد را محاسبه می‌کند. باید این نکته را در نظر گرفت حقوق کارکنان متفاوت از مالیات بردرآمد است.

مدیریت جریان‌های نقدینگی 

عدم به‌موقع قسط وام‌ها و عدم درآمدزایی ممکن است شرکت را دچار مشکلات نقدینگی کند؛ بنابراین باید پس‌انداز کافی برای ادامه کار داشته باشید.

مدیریت سوابق موجودی و سرمایه‌ها

پیگیری سوابق جابجایی و انتقال سهام از جمله کارهای ضروری در استراتژی شرکت شماست. برای مدیریت موجودی بزرگ می‌توان از یک نرم‌افزار مدیریت موجودی استفاده کرد گرچه نرم‌افزار حسابداری نیز می‌تواند این کار را برایتان انجام دهد. 

پیگیری پرداخت مشتریان

بدون شک مشتریانی که بدهی‌های خود را در زمان مقرر پرداخت نمی‌کنند به مدیریت جریان نقدی شما آسیب می‌رساند؛ اما ارسال فاکتورها و قرداد بلافاصله پس از اتمام کار، احتمال دریافت سریع پرداخت را افزایش می‌دهد. 

تعیین اهداف آینده 

داشتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای شرکت، قدم‌های شما را برای رسیدن به اعتبار جهانی رو به جلو می‌برد و قطعا دستاورد بزرگی برایتان خواهد داشت.

بنابراین پیش‌بینی مالی می‌تواند اهداف کوتاه و بلند مدت خود را برای مدت زمان مشخصی تخمین بزنید. به دلیل تورم؛ تغییر هزینه‌ها و تصمیمات مشتریان اقدامی‌ست که با کمک نرم‌افزار حسابداری و یا متخصص کار را برایتان سهل می‌کند.

 

کدام نرم‌افزار برای حسابداری استارتاپ مناسب‌تر است؛

همانطور که اشاره کردیم، ضرورت استفاده از حسابدار متخصص در آغاز فعالیت شرکت‌های نوپا نیاز نیست؛ اما بدون شک مشاوره و راهنمایی در زمینه استفاده از یک نرم‌افزار مناسب می‌تواند در ارائه خدمات به کمک شما بیاید. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حسابداری، سطحی از اطمینان را در پایان کار مدیریت مالی کاررا برای کسب و کار ایجاد‌شده فراهم می‌نمایند.

 

مهم‌ترین خدمات شرکت‌ها و نرم‌افزارهای حسابداری:

خدمات ثبتی

خدمات مالی

خدمات اداری

حسابرسی ( داخلی؛ قانونی)

طرح توجیهی

مشاوره‌های تحول و کارآفرینی

مشاوره اخذ وام

خدمات مدیریتی

نویسنده: تحریریه مالی چی