وصول ۳۵۴ هزار میلیارد تومان مالیات در سال ۱۴۰۰/ اختلاف آمار ۲ میلیونی خانه‌های خالی در وزارت راه!

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۵۴ هزار میلیارد تومان مالیات با احتصاب عوارض وصول شد؛ آمار نشان می دهد که دو و نیم میلیون خانه خالی در کشور داریم اما آمار وزارت راه و شهرسازی ۵۰۰ هزار واحد است!

به گزارش مالی چی؛ داود منظور امروز در جریان هشتادمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سهم این سازمان در وصول درآمد مالیاتی شهرداری‌ها اظهار کرد: در این دوره، همکاری ممتاز و متفاوتی را با شهرداری تهران آغاز کرده‌ایم و امیدواریم شکوفاتر شود و توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه سعی ما این است سهم مالیات را در بودجه دولت افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته در مجموع 354 هزار میلیارد تومان مالیات با احتساب عوارض وصول شد که 306 هزار میلیارد تومان مالیات و مابقی عوارض بوده که نسبت به سال 99 بیش از 59 درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به جهش قابل ملاحظه مالیات تصریح کرد: میزان تکلیف ما 454 هزار میلیارد تومان است که نسبت بودجه مصوب 62 درصد است و برای رشد این درآمد باید نسبت به شناسایی مؤدیان جدید اقدام کنیم. به همین دلیل تلاش ما این است که روی فرار مالیاتی تمرکز کنیم.

منظور با تأکید بر اینکه سال قبل 2.2 میلیون نفر مؤدی جدید شناسایی شد، گفت: تعداد اظهارنامه های اشخاص حقیقی در سال قبل دو میلیون و 900 هزار مؤدی بود که به چهار میلیون و 300 هزار نفر در سال جاری افزایش یافته است البته باید با کسانی که اظهارنامه نداشته‌اند به گونه‌ای دیگر برخورد شود.

وی با اشاره به افزایش اشراف اطلاعاتی بر فعالان اقتصادی تصریح کرد: با کنترل جریان بارنامه‌ها، میزان واردات، میزان بیمه نامه‌ها، نقل وانتقالات دارایی ها و قراردادهای پیمانکاری می توانیم با مؤدیان در خصوص داده‌ها سخن بگوییم. بخشی از این اطلاعات در اختیار مؤدیان قرار گرفت که تا بدانند در مورد آنها چه اطلاعاتی داریم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه میزان ابراز مالیات نسبت به سال قبل دو برابر شده است، افزود: این آمار افزایشی نشان می‌دهد که دست سازمان امور مالیاتی نسبت به فعالان اقتصادی پر است. بنای ما این است که حجم ریزداده‌ها وداده‌های کلان را نسبت به فعالان اقتصادی به طور دائم افزایش دهیم.

منظور با تأکید بر اینکه جهت‌گیری ما این است که با اطلاعات موجود اظهارنامه برآوردی برای افراد تولید کنیم، گفت: برای 220 هزار نفر که اظهارنامه غیرمنطبق ارائه داده بودند، اظهارنامه برآوردی تهیه وبه آنها ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه 50 درصد از درآمد مالیاتی کشور در تهران وصول میشود، خاطرنشان کرد: اداره مالیاتی ما به تنهایی حدود 30 درصد از مالیات را از شرکت های بین استانی وصول می‌کند. در شمال، مرکز و غرب تهران 80 درصد مالیات شهر وصول می شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه تمرکز ما روی اصناف در سال جاری افزایش یافته است، گفت: امسال مبنای ما در مالیات اصناف، اطلاعات موجود از آنهاست. برای مثال مالیات سال قبل پزشکان 12 میلیون تومان بوده که به 22 میلیون تومان رسیده است.

منظور با تأکید بر برخورد سختگیرانه در وصول درآمد مالیاتی یادآور شد: در تمام کشور با اصناف جلساتی را برگزار و از این مرحله به خوبی عبور کردیم. ما از ارقام مالیاتی ولو ارقام کوچک گذشت نخواهیم کرد.

وی از استخراج اطلاعات دلالان ارز و خریداران و فروشندگان طلا خبر داد و افزود: تمام این اطلاعات پایش شده و 60 هزار فعال اقتصادی که نسبت به این فعالیت های واسطه گری بزرگ اقدام می کنند، شناسایی شدند و سازمان امور مالیاتی در راستای استیفای حقوق دولت از این محل وارد عمل خواهد شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه 95 درصد تکلیف قانونی برای وصول درآمد در سال جاری محقق شده است، خاطرنشان کرد: 143 هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده در چهار ماه ابتدایی امسال محقق شده است. ظرفیت وصول مالیات از تیر ماه افزایش پیدا کرده و امیدواریم سهمیه 454 هزار میلیارد تومانی سال 1401 را محقق کنیم.

منظور با اشاره به وصول 45 هزار میلیارد تومان عوارض شهرداری در سال قبل گفت: عوارض شهرداری ها نیز حدود 20 هزار میلیارد تومان است و برآورد ما تا پایان سال، 65 تا 70 هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: در سال قبل برای ارزش افزوده و عوارض به صورت جداگانه، ردیف جدا اختصاص داده میشد که این درخواست را دادیم که در یک ردیف 9 درصدی قرار بگیرند و هر دو با هم وصول شوند. این موضوع کمک میکند که سهم شهرداریها در وصول درآمد افزایش قابل توجهی داشته باشد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به پیش بینی 18 برنامه تحول در این سازمان تصریح کرد: اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان یکی از مواردی است که نیاز به کمک داریم. وقتی کار را تحویل گرفتیم سامانه مرکزی که اطلاعات فروشگاه‌ها را دریافت کند، ایجاد کردیم که آماده بهره برداری است و آماده فراخوان مؤدیان در این بخش هستیم. صندوقهای فروش باید به برنامه های سازمان امور مالیاتی مجهز شوند و صورت حساب الکترونیکی برای تمام تراکنش ها صادر شود.

منظور با بیان اینکه تمام خرید و فروش‌ها در کشور تا پایان امسال صورت حساب الکترونیکی خواهند داشت، تأکید کرد: سازمان امور مالیاتی بر این اساس درآمدهای خود را وصول خواهد کرد که منجر به عدالت مالیاتی وشفافیت در این زمینه خواهد شد.

وی ادامه داد: تاکنون هشت فراخوان انجام شده و 600 هزار مؤدی فراخوانده شده اند. اگر به سمت اجرای ارزش افزوده در سامانه پایانه های فروشگاهی برویم تعداد مؤدیان 10 برابر افزایش خواهد یافت که این می‌تواند برای شورای اسلامی شهر مورد اهمیت باشد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه منابع مالی دولت با این اقدام افزایش خواهد یافت و پایدار خواهد شد، گفت: منابع شهرداری‌ها نیز با اجرای این قانون افزایش پیدا میکند البته در اجرای آن کار سختی در پیش داریم. پیوست رسانه‌ای واطلاع رسانی و همچنین فضاسازی فرهنگی مناسب در این زمینه مورد نیاز است که شهرداری تهران همکاری خوبی در اطلاع رسانی داشته و قابل تقدیر است.

منظور افزود: باید تضامین اجرای قانون و جرائم را برای مردم توضیح دهیم که کار سنگینی را در دو سال آینده برای سازمان امور مالیاتی ایجاد می کند. اقدامات از مرداد ماه آغاز می شود و امیدواریم بتوانیم این تکالیف تحول آفرین را محقق کنیم.

وی با اعلام اینکه در بخشی از کالاهای خاص از جمله نفت، دخانیات، نوشابه و مواردی از این قبیل، وصول درآمد به نفع شهرداری هاست، اظهار کرد: سهم شهرداریها از این درآمد حدود 50 درصد است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه میزان عوارض آلایندگی در سال قبل بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: این رقم در تهران با توجه به اینکه آلایندگی صنایع اطراف شهر پایین است، نسبت به سایر شهرها و استانها کمتر است. پرونده عوارض آلایندگی سالها باز مانده بود که ما این امر را دنبال کردیم تا عوارض به نفع شهرداری ها وصول شود.

منظور تأکید کرد: دو تکلیف بر عهده سازمان امور مالیاتی گذاشته شده که مالیات خانه های لوکس و باغ ویلاها از مواردی است که باید اطلاعات آن را از شهرداری و وزارت راه و شهرسازی دریافت کنیم. متأسفانه سال قبل اطلاعات خوبی در این زمینه دریافت نشد.

وی افزود: با اطلاعات محدود، مالیات این خانه ها برآورد شد که به کمتر از 500 میلیارد تومان رسید؛ اگر شهرداری در این زمینه به ما کمک کند، میتوانیم درآمد قابل توجهی از این محل دریافت کنیم. تقاضای من از رئیس ستاد هماهنگی کلانشهرها این است که بتوانیم اطلاعات را در سراسر کشور دریافت کنیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: سال قبل تعداد رکوردهای اطلاعاتی در این زمینه، 12 هزار و 798 مؤدی و 11 هزار و 245 ملک بود.

منظور با بیان اینکه در خصوص خانه های خالی نیز حجم اطلاعات دریافتی کافی نبود، گفت: آمار نشان می دهد که دو و نیم میلیون خانه خالی در کشور داریم اما آمار وزارت راه و شهرسازی 500 هزار واحد است! مالیات خانه‌های خالی سال قبل 3 هزار و 800 میلیارد تومان بوده و در حال حاضر در راستای وصول درآمد سال قبل قدم بر می‌داریم.

وی تأکید کرد: کسانی که این مالیات را پرداخت نکنند، ماهیانه 2.5 درصد جریمه می شوند و باید اصل و جریمه را با هم پرداخت کنند.

منظور با بیان اینکه در خصوص خودروهای لوکس اطلاعات کافی را از پلیس راهور دریافت کردیم، یادآور شد: ما در حال دریافت مالیات از خودروهای لوکس هستیم و اقدامات آن انجام شده است.

وی با اعلام اینکه از شهرداریهای بالای 100 هزار نفر جمعیت اطلاعات را برای اراضی بایر دریافت خواهیم کرد، گفت: انتظار داریم از طریق سامانه های برخط، اطلاعات را به صورت منظم دریافت کنیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر متروی اسلامشهر به طور کامل از محل مالیات بر ارزش افزوده اداره می شود.

نویسنده: مالی چی