بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان مالیات در اصفهان وصول شد

به گزارش مالی چی  عباس مزیکی ظهر پنجشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز مالیات و هفته فرهنگسازی مالیاتی برگزار شد، اظهار داشت: رقم وصولی مالیات در استان اصفهان در سال ۱۴۰۰، ۲۰ هزار و ۵۰ میلیارد تومان بود که این میزان وصول مالیات ۱۰۴ درصد مازاد بر پیش بینی استان بود.

وی با بیان اینکه عوارض ارزش افزوده مستقیم به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و روستاهای فاقد دهیاری واریز می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال گذشته رقم عوارض ارزش افزوده‌ای که مردم استان پرداخت کردند، چهار هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان بود.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اشاره به اینکه دولت سال گذشته برای تأمین مالی از اوراق اسناد خزانه استفاده می‌کرد، افزود: این درحالی است که عوارض ارزش افزوده و عوارض آلایندگی نقد دریافت می‌شد و نظام مالیاتی نیز مبلغ یاد شده را بین شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و روستاهای فاقد دهیاری توزیع کرد.‌

مزیکی با اشاره به اینکه وصول عوارض ارزش افزوده در سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان بود، گفت: دریافت عوارض ارزش افزوده در استان در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ رشد ۱۲۲ درصدی داشت.

وی اضافه کرد: همچنین میزان عوارض ارزش افزوده که در در سه ماهه ابتدایی سال جاری به حساب شهرداری‌ها واریز شده یک هزار و ۱۹۲ میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه سهم شهرداری‌ها در قانون ارزش افزوده از سه درصد به چهار درصد در سال جاری افزایش یافته است، افزود: سهم مستقیم مردم در عمران و آبادانی شهر افزایش یافته است و هزینه این عوارض در حمل و نقل عمومی و رفع آلایندگی یک ضرورت است که مردم بخشی از هزینه‌ها را به دولت می‌پردازند.‌

وصول ۸۷۰ میلیارد تومان عوارض آلایندگی در استان اصفهان در سال ۱۴۰۰

مزیکی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۷۰ میلیارد تومان عوارض آلایندگی از صنایع و واحدهای آلاینده استان اصفهان وصول شد، اظهار داشت: این رقم در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۵۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه مالیات حقوق عمومی است و مطالبه گر مالیات عموم مردم هستند، تصریح کرد: مالیات در بخش ارزش افزوده به طور مستقیم بر توسعه و عمران و آبادانی مؤثر است و بخشی از عوارض ارزش افزوده در حوزه سلامت هزینه می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اشاره به اینکه یک درصد ارزش افزوده در نظام سلامت هزینه می‌شود، ابراز داشت: اگر در دوره دو ساله کرونا کمک مردم در پرداخت ارزش افزوده نبود، نظام سلامت به سادگی نمی‌توانست از عهده این معضل بزرگ بر آید.

وی با اشاره به اینکه امروز با توجه به شرایط اقتصادی کشور که با تحریم‌های شدید روبه‌رو هستیم، افزود: تحقق مالیاتی و از سوی دیگر توجه دولتمردان و نظام کشور به موضوع مالیات نسبت به گذشته افزایش یافته است و می‌توان گفت یکی از آثار مثبت تحریم توجه به مالیات بود.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان، مالیات را درآمد پاک دانست و اضافه کرد: درآمد مالیاتی کمتر تحت تأثیر سیاست‌های بیرونی قرار می‌گیرد و با برنامه ریزی درست قابل مدیریت است.

مزیکی با بیان اینکه مالیات به عنوان اولین درآمد دولت محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: امسال مالیاتی که در کشور باید وصول شود در مجموع ۴۷۰ هزار میلیارد تومان است که معادل این مبلغ هزینه پیش بینی شده و سهم هر استان تفکیک شده است.

۳۱ تیر آخرین فرصت تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی

وی با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی تا پایان خردادماه سال جاری برای تسلیم اظهارنامه مشاغل فرصت داشتند، ابراز داشت: سازمان امور مالیاتی با پیگیری‌های انجام شده فرصت تسلیم اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۰ مشاغل را تا ۳۱ تیر ماه سال جاری تمدید کرد.‌

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰، مودیان ۲۵۰ هزار اظهارنامه مالیاتی ارائه کردند، افزود: این در حالی است که سال جاری تا ۱۵ تیرماه ۳۱۸ هزار اظهار نامه مالیاتی در استان اصفهان ارائه شده و این حاکی از رشد ۲۷ درصدی تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی استان در سال جاری است.

رشد ۲۷ درصدی تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی در سال جاری

مزیکی دلیل رشد ۲۷ درصدی تسلیم اظهارنامه‌ها را در سال جاری ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان و نظارت سازمان امور مالیاتی بر گردش حساب‌های بانکی دانست و گفت: سال جاری ۲۴۲ هزار نفر (نزدیک به ۷۷ درصد) از مودیان از تبصره ۱۰۰ سازمان مالیاتی استفاده کردند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۵۰ هزار نفر از مودیان از تبصره ۱۰۰ سازمان مالیاتی استفاده کردند، اضافه کرد: این رقم معادل ۶۰ درصد در سال گذشته بوده که امسال به دلیل شفاف‌تر شدن و اطلاعاتی که در اختیار امور مالیاتی قرار گرفته، استفاده از تبصره ۱۰۰ افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ۶۸ هزار مودی جدید در سال جاری زیر چتر مالیاتی قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: مودیان برای تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده تا ۲۶ تیرماه فرصت دارند؛ همچنین تا پایان تیرماه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد اجاره تا پایان تیرماه برای مراجعه به سازمان امور مالیاتی برای پرداخت مالیات فرصت دارند.‌

نحوه نظارت و برخورد با پزشکان در خصوص عدم نصب کارتخوان در قانون پیش بینی نشده

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه قانون پزشکان را مکلف به نصب کارتخوان کرده اما نحوه نظارت و برخورد در قانون پیش‌بینی نشده، تصریح کرد: متولی برخورد با پزشکانی که از نصب کارتخوان خودداری می‌کنند، اداره امور مالیاتی نیست و باید یک مجموعه مشخص می‌شد که چه کسی برخورد کند.

مزیکی افزود: ۵۸ درصد از پزشکان اصفهانی در مطلب‌ها کارتخوان نصب کردند اما آنچه که مردم انتظار دارند تاکنون محقق نشده است.

نویسنده: مالی چی