اعتراض عجیب اتاق اصناف به شیوه جدید اخذ مالیات

به گزارش مالی چی، سرانجام پس از ۳۲ ماه از زمان تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، برای نخستین بار اقداماتی در راستای تغییر روند اخذ مالیات در کشور از شیوه سنتی به شیوه هوشمند صورت پذیرفت.

بر همین اساس، طبق اعلام سازمان امور مالیاتی بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰، برای محاسبه مالیات بر عملکرد سال ۱۴۰۰، علاوه بر اظهارنامه‌‎های مؤدیان و لحاظ مبلغ مالیات پرداخت شده در سال گذشته، میزان فعالیت کارتخوان‌ها نیز مبنا و ملاک عمل قرار می‌گیرد. درابتدای امر به علت عدم اطلاع‌رسانی گسترده در مورد تسهیلات و تخفیفات در نظر گرفته شده توسط دولت به منظور اجرای گام به گام هوشمندسازی رویه اخذ مالیات، این اقدام موجب ابهام و در نهایت اعتراض برخی اصناف و کسبه قرار گرفته بود.

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های کسبه، مربوط به استفاده غیرتجاری از کارتخوان‌ها و محاسبه مالیات بر اساس آن بود که بر همین ‌اساس اعلام شد فقط ۷۰ درصد تراکنش‌های pos ملاک محاسبه قرار می‌گیرد، از سوی دیگر سقف بهره‌مندی از تبصره ماده ۱۰۰، نیز به ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و ۱۰۰ برابر افزایش داشت، همچنین علاوه بر کاهش ضرایب مالیاتی، مهلت ارائه اظهارنامه توسط مؤدیان نیز تا ۱۵ تیرماه تمدید شد.

نویسنده: مالی چی