1408

خدمات اصلاح و تعدیل حساب ها

اگر سابقه انجام فعالیت‌های اقتصادی را داشته باشید، به خوبی با این مفهوم آشنا هستید که گاهی اوقات در طول یک دوره مالی رویدادهایی رخ می‌دهد که اثرات آن محدود به یک دوره مالی نمی‌شوند. در واقع ممکن است که اثرات آن روی دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمدها یا هزینه‌های یک شرکت در طول چند دوره مالی اثرگذار باشد. برای آنکه فرآیند حسابداری در یک شرکت به‌دقت صورت بگیرد، باید در پایان دوره‌های مالی حتما بازنگری در رویدادهای مذکور و تأثیر آن‌ها صورت بگیرد. این مفهومی است که علم حسابداری تحت عنوان اصلاح حساب از آن یاد می‌کند. مالی چی آماده است تا در زمینه انجام امور اصلاح حساب، مشاوره و راهنمایی لازم را در اختیار کسب‌وکارهای گوناگون از سراسر کشور قرار دهد.

دریافت خدمات و مشاوره اصلاح حساب به صورت آنلاین و تلفنی از مالی‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


بستن و اصلاح حساب به چه صورت است؟

 
در جریان اصلاح و خدمات بستن حساب باید چهار کار کلی صورت بگیرد که عبارت‌اند از: 

  • پیش‌پرداخت هزینه‌های دوره مالی باید در حساب هزینه مربوط به سال جاری منتقل شوند و از حساب قبلی پاک شوند.
  • پیش‌پرداخت درآمدهایی که در طول سال مالی محقق شده است، باید به حساب درآمد دوره مالی منتقل شود و از حساب پیش دریافت کسر شوند. 
  • هزینه‌های ثبت نشده باید شناسایی شده و در بخش بدهکار، حساب سود و زیان سال جاری ثبت شود.
  • درآمدهای ثبت نشده باید شناسایی شده و در بخش بستانکار، حساب سود و زیان دوره مالی ثبت شود.

انواع حساب های مالی

به‌طور کلی حساب‌های مالی از این جهت که به سال مالی بعدی منتقل می‌شوند یا خیر، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

حساب‌های دائمی

حساب‌های دائمی یا ترازنامه به سال مالی بعدی منتقل می‌شوند و شامل دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه هستند.

حساب‌های موقتی

حساب‌های موقتی یا سود و زیان، در پایان هر دوره مالی بسته می‌شوند و شامل حساب‌های درآمد، هزینه و برداشت هستند.

حساب‌های مختلط

بخشی از حساب‌ها هستند که قسمتی از آن‌ها دائمی و قسمتی دیگر موقتی هستند به این نوع حساب‌ها، حساب‌های مختلط گفته می‌شود.

مالی‌چی همراه شما، جهت ارائه مشاوره مالی آنلاین برای رسیدگی به امور مالی شرکت شما

انواع اصلاح حساب

یکی دیگر از مباحث مهم در زمینه خدمات اصلاح حساب مربوط به انواع اصلاح حساب می‌شود. در حالت کلی انواع اصلاح حساب به دو صورت انجام می‌شود که عبارت‌اند از:‌

اصلاح حساب در دوره مالی

تطابق هزینه‌های هر دوره مالی از درآمدهای همان دوره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اصول در حسابداری به شمار می‌آید. به همین دلیل حسابداران در شرکت‌ها باید حتما اطمینان حاصل کنند در زمان تهیه صورت سود و زیان، کلیه درآمدها و هزینه‌های دوره مالی به تفکیک در حساب‌ها ثبت شوند. در صورتی که هزینه یا درآمدی شناسایی شود که در حساب‌ها ثبت نشده باشند، باید از طریق ثبت در دفتر روزنامه و سپس انتقال به دفتر کل، اصلاح حساب‌ها صورت بگیرد. بسیاری از حسابداران این کار را در پایان دوره مالی انجام می‌دهند؛ اما در صورت نیاز باید حتما در طول دوره مالی نیز نسبت به انجام آن اقدامات لازم صورت بگیرد.

اصلاح حساب در پایان دوره مالی

اصلاح حساب در پایان یک دوره مالی با هدف اصلاح، تعدیل و به‌روزرسانی مدارک حسابداری انجام می‌شود. اکثر معاملات در یک شرکت در قالب ثبت فاکتور تأمین‌کننده، صورت حساب مشتری یا دریافت وجه نقد ثبت و نگهداری می‌شوند. با توجه به استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری در شرکت‌ها نیز تمام این اطلاعات در ماژول‌های مخصوصی در این نرم‌افزارها ذخیره می‌شوند. گاهی اوقات به دلایل مختلف تمام این معاملات تا پایان دوره مالی در نرم‌افزار ثبت نمی‌شوند یا اشتباهاتی در ثبت برخی از آن‌ها رخ می‌دهند. به همین دلیل کارکنان بخش حسابداری شرکت‌ها موظف هستند که در پایان هر دوره مالی نسبت به اصلاح و تعدیل ورودی‌های حسابداری اقدام کنند. این کار از اصول حسابداری تعهدی است و حتی اگر هیچ‌گونه مشکلی هم وجود نداشته باشد، باید خدمات اصلاح حساب در پایان دوره مالی اجرایی شود.

اصلاح حساب هزینه‌های معوق

هزینه‌های از قبیل هزینه‌های مصرف آب، برق، گاز، تلفن و همچنین حقوق، دستمزد و پاداش‌هایی که در یک شرکت پرداخت می‌شود، معمولا در طول دوره مالی در دفاتر ثبت نمی‌شوند و به‌عنوان هزینه‌های معوق شناخته می‌شوند. در پایان دوره مالی باید در زمینه خدمات اصلاح حساب، باید حتما هزینه‌های معوق نیز شناسایی و ثبت شوند.

اصلاح حساب پیش دریافت

منظور از پیش دریافت در علم حسابداری، دریافت وجه قبل از ارائه خدمت یا کالایی است. حساب پیش دریافت در ردیف بدهی‌ها دسته‌بندی می‌شوند. در پایان هر سال مالی یا در زمان پایان هر قرارداد باید کار اصلاح حساب پیش دریافت انجام شود و حساب مسترد شده از حساب پیش دریافت کسر شده، به حساب درآمد منتقل گردد.

برای امور حسابداری خود نیازمند مشاور هستید؟
مشاوره حسابداری آنلاین مالی‌چی در خدمت شماست، با ما همراه باشید!

تراز آزمایشی اصلاح حساب

تراز آزمایشی یکی از مراحل مهم در زیرمجموعه اصلاح حساب به شمار می‌آید. در قالب تراز آزمایشی اصلاح حساب، یک فهرست کامل از تمام حساب‌های دفتر کل و مانده آن‌ها تهیه می‌شود. این تراز آزمایشی را می‌توان در هر زمانی از سال مالی تهیه کرد ولی معمولا حسابداران آن را به پایان دوره سال مالی منتقل می‌کنند. در تراز آزمایشی اصلاح حساب ابتدای دارایی‌ها، سپس بدهی‌ها و در انتها نیز سرمایه شرکت ثبت می‌شود.

خدمات مالی چی در زمینه انجام خدمات اصلاح حساب

مالی چی با گردآوری تعدادی از کارشناسان حسابداری آماده است تا در زمینه ارائه خدمات اصلاح حساب با تمام شرکت‌های فعال سراسر کشور همکاری کند. برای بهره‌مندی از خدمات مالی چی دو راه پیش روی شما قرار دارد که عبارت‌اند از:

  • خدمات اصلاح حساب به صورت آنلاین:‌ اپلیکیشن مالی چی در اختیار شما قرار دارد که می‌توانید با استفاده از آن درخواست خود را ثبت نمایید. علاوه بر درخواست مشاوره می‌توانید درخواست انجام اصلاح حساب برای شرکت خود را نیز ثبت کنید. کارشناسان مالی چی در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما ارتباط برقرار می‌کنند.
  • خدمات اصلاح حساب به صورت تلفنی: همچنین شماره تماس 1408 در اختیار شما قرار دارد و می‌توانید با شماره‌گیری آن با کارشناسان مالی چی به صورت تلفنی گفتگو کنید.

امور مالی و حسابداری شرکت خود را جدی بگیرید تا بتوانید در مقابل بسیاری از چالش‌های اقتصادی که پیش روی شرکت شما قرار دارد، مقاومت کنید. اصلاح حساب یکی از مهم‌ترین مباحث در حسابداری به شمار می‌آید که باید حتما در پایان هر دوره مالی به‌دقت اجرا شود. مالی چی به شما کمک می‌کند تا تمام تمرکز خود را صرف پیشرفت شرکت خود کنید و دیگر نگران مسائل مالی نباشید.

 

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .