1408

تهیه و تدوین آیین‌نامه مالی و معاملاتی

یک شرکت یا سازمان هر چقدر هم که کوچک باشد، نیاز به تدوین چارچوب‌هایی دارد تا بتواند در قالب آن تمام فعالیت‌های خود را مدیریت کند. آیین نامه های مالی و معاملاتی به‌عنوان جزئی از نظام‌نامه مالی شرکت‌ها به شمار می‌آید که به‌منظور راهنمایی عوامل شرکت برای انجام معاملات و فعالیت‌های مالی تنظیم می‌شود. بدون تهیه و تدوین آیین نامه های مالی امکان ایجاد وحدت رویه در شرکت‌ها و سازمان‌ها وجود ندارد و همین مسئله عملاً پیشبرد امور را به طور کامل مختل می‌کند. مالی چی آماده است تا خدمات خود را در زمینه آیین نامه های مالی و معاملاتی در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار دهد.

دریافت خدمات مربوط به تهیه و تدوین آیین‌نامه مالی به صورت آنلاین و تلفنی از مالی‎‌‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


نحوه تدوین آیین‌نامه های مالی

در آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مالی دستورالعمل‌هایی تدوین می‌شود که در آن‌ها ضوابط و چارچوب تمام معاملات شرکت یا سازمان اعم از خرید، فروش، اجاره، پیمانکاری و ... در قالب مفاد قانونی آورده می‌شود. به کمک آیین‌نامه جامع مالی حدود اختیارات، وظایف و مسئولیت‌های هر یک از بخش‌های مختلف شرکت‌ها در زمینه امور مالی و معاملات به طور شفاف تعیین می‌شود. 
در جریان تدوین آیین‌نامه‌های مالی، معاملات در سه سطح طبقه‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از:

  1. معاملات جزئی: هر ساله در یک شرکت یا سازمان مبلغی به‌عنوان تنخواه در اختیار مأمور خرید قرار می‌گیرد و او برای انجام معاملات جزئی موظف است از مبلغ در اختیار با کمترین مبلغ ممکن هزینه کند.
  2. معاملات متوسط: معاملاتی دیگر هستند که مبلغ آن‌ها بالاتر از سطح معاملات متوسط قرار می‌گیرد؛ اما هنوز خیلی سنگین نیستند. معمولاً این معاملات پس از تأیید بالاتری مقاوم شرکت یا سازمان قابل انجام است.
  3. معاملات عمده: معاملاتی نیز هستند که مبالغ هنگفتی را شامل می‌شوند. در این‌گونه معاملات لازم است که ضمن تأیید بالاتری مقاوم سازمان، یک مناقصه یا مزایده برای عقد قرارداد و انتخاب بهترین پیشنهاد ممکن برگزار شود.

لزوم تدوین آیین‌نامه های مالی

تصور کنید که شما در جایگاه مدیریت یک سازمان یا شرکت قرار دارید و می‌خواهید فعالیت‌های مالی و معاملات در زیرمجموعه خود را تحت کنترل خود دربیاورید. چه راهکاری به نظر شما می‌رسد؟ آیا این منطقی است که در ازای هر معامله‌ای که در سازمان شما منعقد می‌شود، شخصاً ورود کنید؟ آیا می‌توانید عقد قراردادهای مالی را به رأی و نظر شخصی افراد سازمان سپرد؟ قطعاً در این صورت هیچ‌گونه نظم و برنامه‌ای در داخل سازمان شما شکل نخواهد گرفت. به همین دلیل تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های مالی یک مسئله کاملاً ضروری و اجتناب‌ناپذیر در هر مجموعه اقتصادی به شمار می‌رود. با این آیین‌نامه‌ها می‌توان فعالیت‌های شرکت‌ها را به‌صورت یکپارچه مدیریت کرد و در نتیجه جلوی بسیاری از مشکلات و نارسایی‌های مالی در شرکت‌ها گرفته می‌شود.

انواع آیین‌نامه‌های مالی

انواع آیین‌نامه‌های مالی در حالت کلی در سه دسته قابل تقسیم‌بندی است که عبارت‌اند از:

آیین‌نامه تنخواه‌گردان

تنخواه‌گردان در یک شرکت وظیفه دارد تا مدیریت لازم را روی پرداخت هزینه‌های جاری یک شرکت انجام دهد. آیین‌نامه تنخواه‌گردان باعث ایجاد وحدت رویه در هزینه‌ها در داخل سازمان می‌شود و جلوی اختلافات و بی‌نظمی‌ها را به‌خوبی می‌گیرد.

آیین‌نامه دریافت و پرداخت

دریافت‌ها و پرداخت‌ها در فعالیت‌های اقتصادی به روش‌های گوناگونی صورت می‌پذیرد. شرکت‌ها و سازمان‌ها باید حتماً چارچوب مشخصی را در شرکت خود در این زمینه تعیین کنند تا مانع از برهم‌خوردن وحدت رویه درون‌سازمانی شوند. آیین‌نامه دریافت و پرداخت به خوبی مشخص می‌کند که یک سازمان برای ورود به یک معامله نظام پرداخت و دریافت خود را چگونه تنظیم کند. همچنین این مسئله برای طرف‌های قرارداد نیز روشنگر است و آن‌ها به خوبی متوجه می‌شوند که وارد معامله با چه شرایطی می‌شوند.

آیین‎‌نامه محاسبه مطالبات مشکوک الوصول

اگر تجربه فعالیت اقتصادی داشته باشید به خوبی می‌دانید که در جریان برخی معاملات امکان وصول تمام مبالغ دریافتی فراهم نمی‌شود. گاهی اوقات به دلایل مختلف طرف مقابل قرارداد از عهده تعهدات مالی خود نسبت به شما برنمی‌آید. در علم حسابداری این مسئله به خوبی دیده شده است و باید از قبل پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه صورت بگیرد. برای این منظور روش‌های مختلفی برای محاسبه ذخیره مطالبات مشکوک الوصول در شرکت‌ها وجود دارد که عبارت‌اند از:‌

  • روش درصدی از حساب‌های دریافتنی
  • روش درصدی از فروش نسیه
  • روش تجزیه سنی حساب‌های دریافتنی

در جریان تدوین آیین‌نامه‌های مالی باید حتماً آیین‌نامه محاسبه مطالبات مشکوک الوصول نیز تنظیم شود. کارشناسان سازمان با توجه به شرایط مجموعه خود یکی از روش‌های فوق را برای این منظور انتخاب می‌کنند و ضوابط مرتبط با آن را نیز تدوین می‌نمایند. به این ترتیب امکان جلوگیری از تحمیل فشارهای مالی مضاعف به سازمان در طول سال مالی جلوگیری می‌شود.

اهمیت دریافت مشاوره پیش از تدوین آیین‌نامه مالی

مسائل مالی در شرکت‌ها و سازمان‌ها به حدی گسترده و متنوع است که باید برای تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های مالی از کمک مشاوران متخصص در این حوزه استفاده کرد. مشاوره تهیه آیین‌نامه مالی به شما کمک می‌کند که تمام جنبه‌های لازم برای فعالیت‌های اقتصادی را با دقت هر چه تمام‌تر مدنظر قرار دهید. همچنین در جریان تدوین آیین‌نامه‌های مالی باید توجه داشت که چارچوب نگاشته شده با قوانین کشور و سازمان‌های بالادستی مغایرت نداشته باشد. مشاوران مالی متخصص که بر قوانین کاملاً مسلط هستند، می‌توانند در این زمینه به شرکت‌ها کمک زیادی کنند.

نحوه استفاده از خدمات تدوین آیین‌نامه مالی داخل اپلیکیشن مالی‌چی

خدمات تدوین آیین‌نامه‌های مالی به صورت آنلاین یا مشاوره در این زمینه از سوی مالی‌چی به عموم شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در سطح کشور فعالیت می‌کنند، ارائه می‌شود. در مالی‌چی تعدادی از برترین کارشناسان مالی و حقوقی گرد هم آمده‌اند و با تجربه بالا در زمینه همکاری با شرکت‌های بزرگ آماده مشاوره و تهیه آیین‌نامه مالی برای شرکت یا سازمان شما هستند. برای این منظور دو راه پیش روی شما قرار دارد:

  1. اپلیکیشن مالی‌چی: شما می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن مالی‌چی درخواست خود را در زمینه تدوین آیین‌نامه‌های مالی ثبت کنید تا همکاران ما راهنمایی‌های لازم را در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.
  2. شماره تماس 1408: همچنین شماره تلفن 1408 نیز در اختیار شما قرار دارد و می‌توانید برای اخذ مشاوره در زمینه تدوین انواع آیین‌نامه مالی با کارشناسان مالی‌چی به‌صورت تلفنی ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .