1408

ثبت نام و دریافت کد اقتصادی

یکی از اولین کارهایی که برای انجام هرگونه فعالیت اقتصادی در کشور باید انجام دهید، ثبت نام کد اقتصادی است. کد اقتصادی یک کد 12 رقمی است که تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی دارند، باید نسبت به دریافت آن اقدام کنند. قانون هرگونه فعالیت اقتصادی بدون کد اقتصادی را غیرمجاز می‌داند و جرایم سنگینی نیز برای این منظور در نظر گرفته است. با توجه به افزایش روزافزون درخواست برای اخذ کد اقتصادی در کشور، مالی چی آماده است تا برای دریافت سریع کد اقتصادی کسب‌وکارهای مختلف را راهنمایی کند. 

ارائه خدمات مربوط به ثبت‌نام و دریافت کد اقتصادی به صورت آنلاین و تلفنی در مالی‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


کاربرد استفاده از کد اقتصادی

ثبت نام کد اقتصادی و دریافت آن برای کسب‌وکارهای مختلف سه کاربرد مهم دارد که عبارت‌اند از:‌

 1. دریافت کارت بازرگانی: اگر فعالیت تجاری شما در زمینه واردات و صادرات باشد، باید حتماً کارت بازرگانی دریافت کنید. یکی از شرایط اصلی برای دریافت کارت بازرگانی، دارا بودن کد اقتصادی است. ناگفته نماند که هرگونه فعالیت صادرات و واردات بدون داشتن کارت بازرگانی ممنوع است.
 2. پرداخت مالیات: بدون پرداخت، مالیات امکان فعالیت اقتصادی در کشور وجود ندارد و یکی از اصلی‌ترین شرایط تشکیل پرونده مالیاتی نزد سازمان امور مالیاتی، داشتن کد اقتصادی است.
 3. شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی: به‌منظور مشارکت در کلیه مناقصات و مزایدات دولتی باید به‌ عنوان شخص حقیقی یا حقوقی حتماً کد اقتصادی داشته باشید.
 4. افتتاح حساب بانکی و ارزی برای شرکت‌ها
 5. صدور فاکتور: فاکتور یکی از بخش‌های مهم هر فعالیت اقتصادی است که باید برای صدور فاکتور رسمی حتماً کد اقتصادی داشته باشید.
 6. بهره‌مند شدن از معافیت‌های مالیاتی
 7. امکان عقد قرارداد با شرکت‌های دولتی

مراحل ثبت نام کد اقتصادی

خوشبختانه چند سالی است که ثبت نام کد اقتصادی به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری وجود ندارد. برای این منظور باید از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir اقدام کنید. مراحل ثبت نام کد اقتصادی به صورت آنلاین به شرح زیر است:‌

پیش ثبت نام کد اقتصادی

گام اول پیش ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی است. در این مرحله باید مجموعه‌ای از اطلاعات هویتی در سامانه ثبت شود. در ادامه شماره تلفن همراه شخصی و همچنین تأییدیه پستی مرتبط با محل فعالیت تجاری باید در سامانه بارگذاری شود. در ادامه یک هفته به شما فرصت داده می‌شود که اطلاعات وارد شده در سامانه را تأیید کنید یا در صورت وجود نقص نسبت به تکمیل آن اقدام کنید. بعد از تکمیل شدن اطلاعات کار تشکیل پرونده شما به جریان می‌افتد.

صحت سنجی اطلاعات

در این مرحله سازمان امور مالیاتی کار بررسی صحت و سقم اطلاعات وارد شده را بررسی می‌کند. درصورتی‌که هرگونه مغایرتی با اطلاعات وارد شده و داده‌های ثبتی در سازمان‌های ذی‌ربط در کشور وجود داشته باشد، موضوع از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌شود و در غیر این صورت وارد مرحله بعدی می‌شوید.

تولید و ارسال اطلاعات کاربری

در این مرحله اگر صحت کامل اطلاعات وارد شده در سامانه تأیید شود، پیش ثبت نام کد اقتصادی شما به پایان رسیده و نام کاربری و رمز عبور اختصاصی برای ورود به سامانه تولید شده و از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود.

ثبت نام الکترونیک

در این مرحله باید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شوید و مابقی اطلاعات مرتبط با کسب‌وکار خود را ثبت کنید. همچنین در این مرحله می‌توانید اطلاعات ابتدایی در مرحله پیش ثبت نام کد اقتصادی را ویرایش کنید. در پایان باید روی گزینه تأیید نهایی کلیک کنید، تا کار ثبت نام الکترونیک کد اقتصادی به انتها برسد.

اعتبارسنجی میدانی و ستادی اطلاعات و رسیدن به مرحله 45

در این مرحله بار دیگر تمام اطلاعات درج شده در سامانه در قالب واحدهای ستادی و میدانی مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین پرونده مالیاتی نیز به‌موازات آن‌ها بررسی می‌شود. همچنین اگر هرگونه مغایرتی در اطلاعات وارد شده مشاهده شود، از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌گردد. درصورتی‌که سازمان امور مالیاتی اطلاعات شما را تأیید کند، وارد مرحله نهایی 45 می‌شوید. در نهایت نیز ثبت نام کد اقتصادی به پایان می‌رسد و می‌توانید کد را دریافت کنید. در حال حاضر تمام این مراحل در حدود 55 روز به طول می‌انجامد که در مقایسه با گذشته بسیار کاهش پیدا کرده است. همچنین لازم به ذکر است که در تمام این مدت برای پیگیری کد اقتصادی می‌توانید از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی اقدام کنید و از مراحل رسیدگی به پرونده خود اطلاع حاصل کنید.

چه افراد و سازمان‌هایی می‌بایست کد اقتصادی دریافت کنند؟

شاید این سؤال برای شما ایجاد شده باشد که چه کسب‌وکارهایی موظف به ثبت نام کد اقتصادی هستند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که تمام اشخاص حقوقی که در زمینه تولید، مونتاژ، بازرگانی (واردات و صادرات)، توزیع هر نوع کالا یا امور خدماتی فعالیت می‌کنند، مکلف به دریافت کد مالیاتی هستند. همچنین در بین اشخاص حقیقی نیز تمام کسانی که در زمینه کسب‌وکارهای ذکر شده برای اشخاص حقوقی فعال هستند، به‌علاوه کسانی که محلی برای فعالیت تجاری دارند، باید نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام کنند.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی

برای ثبت نام کد اقتصادی باید مدارکی را آماده کنید. البته این مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت‌هایی دارد که در این قسمت بررسی می‌کنیم:‌

اشخاص حقیقی

 • تکمیل فرم اطلاعات هویتی
 • تصویر شناسنامه
 • ارائه اصل و تصویر فیش بانکی
 • مجوز فعالیت یا سند رسمی محل فعالیت تجاری
 • سه قطعه عکس 3*2
 • ارائه تصویر کارت اقتصادی یا قبض کامپیوتری آن (درصورتی‌که قبلاً کد اقتصادی دریافت کرده باشید)

اشخاص حقوقی

 • ارائه درخواست کتبی کد اقتصادی
 • تکمیل فرم اطلاعات هویتی
 • آگهی تأسیس شرکت روزنامه رسمی
 • فیش بانکی پرداخت وجه مورد نیاز برای ثبت نام کد اقتصادی
 • تصویر کارت ملی تمام اعضای هیئت مدیره شرکت
 • تصور تمام صفحات شناسنامه اعضای هیئت مدیره شرکت.
 • تکمیل فرم اطلاعات شرکت
 • ارائه کد اقتصادی یا تصویر فیش کامپیوتری آن (درصورتی‌که شرکت قبلاً کد اقتصادی داشته باشد)

جریمه مالیاتی امتناع از اخذ کد اقتصادی

هر یک از اشخاص حقوقی یا حقیقی از زمان آغاز فعالیت اقتصادی خود به‌صورت رسمی تا مدت دو ماه فرصت دارد که برای ثبت نام کد اقتصادی اقدام کند. قانون برای کسانی که به هر دلیلی در مدت زمان مقرر برای دریافت کد اقتصادی اقدام نمی‌کنند، جرایمی را در نظر گرفته است که به‌صورت زیر در نظر گرفته شده است:‌

 • برای بار اولی که از دریافت کد اقتصادی امتناع کنند، باید به میزان دو برابر سود معاملات خود در مدت زمان سپری شده را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند.
 • درصورتی‌که این کار برای بار دوم تکرار شود و شرکت از ارسال آن به اداره مالیات خودداری کند، محل کسب‌وکار به مدت سه ماه پلمپ می‌شود.
 • در صورت تکرار تخلف برای بار سوم، به تشخیص مراجع قانونی برای سه تا شش ماه حبس برای کلیه مدیران شرکت در نظر گرفته می‌شود.

دریافت کد اقتصادی چه میزان هزینه دارد؟

هزینه ثبت نام کد اقتصادی و دریافت آن هر ساله تغییر می‌کند. به طور کلی برای دریافت کد اقتصادی حتماً باید پرونده مالیاتی نیز تشکیل شود که این مسئله باعث می‌شود هزینه تشکیل این پرونده نیز به هزینه دریافت کد اقتصادی افزوده شود. در کنار آن باید هزینه ابطال تمبر سرمایه و حق‌الوکاله وکیلی که این کار را انجام می‌دهد نیز به جمع هزینه‌ها اضافه شود. برای اطلاع دقیق از هزینه دریافت سریع کد اقتصادی می‌توانید با بخش خدمات حسابداری مالی‌چی تماس بگیرید.

خدمات مالی‌چی در زمینه دریافت کد اقتصادی

بسیاری از شرکت‌ها و افراد حقیقی از گرفتار شدن در فرآیندهای مرتبط با امور مالی در سازمان امور مالیاتی خاطرات خوشی ندارند. به همین دلیل ترجیح می‌دهند تا این کار را به کارشناسان متخصص این حوزه بسپارند تا در مدت زمان کوتاهی کار ثبت نام کد اقتصادی آن‌ها انجام شود. در این بین برخی نیز در حین انجام مراحل ثبت نام کد اقتصادی به مشکل می‌خورند و نیاز به راهنمایی و مشاوره پیدا می‌کنند. مالی‌چی با گرد هم آوردن تعدادی از برترین کارشناسان امور مالیاتی آماده است تا کلیه افراد حقیقی و حقوقی را در زمینه دریافت کد اقتصادی به صورت آنلاین راهنمایی کند. برای این منظور دو راه پیش روی شما است:

 1. اپلیکیشن مالی‌چی: با استفاده از اپلیکیشن مالی‌چی می‌توانید درخواست خود در زمینه اخذ مشاوره یا خدمات پیگیری دریافت کد اقتصادی را برای کارشناسان مالیاتی مالی‌چی ارسال کنید. همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای راهنمایی با شما ارتباط برقرار می‌کنند.
 2. شماره تلفن 1408: همچنین برای مشاوره تلفنی اخذ کد اقتصادی نیز می‌توانید از طریق شماره تماس 1408 با کارشناسان مالی‌چی تماس حاصل کنید. همکاران ما شما را راهنمایی خواهند نمود.

مالی‌چی آمده است تا شما را از سختی‌ها و دشواری‌های امور مالی و مالیاتی مرتبط با کسب‌وکارتان رها کند. شما باید تمام تمرکز خود را صرف پیشبرد برنامه‌های اقتصادی خود کنید. مالی‌چی در این مسیر به شما کمک می‌کند.

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .