1408

خدمات طراحی و راه‌اندازی سیستم‌های مالی

دنیا با سرعت زیادی در حال تغییر و تحول است و کسب‌وکارها تنها در صورتی می‌توانند نسبت به حیات خود در آینده امیدوار باشند که خود را با این تغییرات همگام کنند. یکی از شاخه‌های مهم در اداره هر شرکتی مباحث مالی و حسابداری است. سال‌ها است که محاسبات طاقت‌فرسای دستی جای خود را به سیستم‌های هوشمند و پیشرفته حسابداری داده‌اند. اگر شرکتی بخواهد هنوز به شیوه سنتی به اداره امور حسابداری خود بپردازد، قطعاً به بن‌بست خواهد خورد. در این بین طراحی و پیاده سازی سیستم های مالی (حسابداری) نیز مسئله‌ای کاملاً تخصصی است و نیاز به تلفیقی از دانش برنامه‌نویسی و حسابداری دارد. مالی چی با گرد هم آوردن تعدادی از برترین کارشناسان این حوزه‌ها آماده است تا کار راه اندازی و ارائه سیستم های مالی شرکت‌ها را با بالاترین کیفیت انجام دهد. 

دریافت خدمات و مشاوره طراحی، پیاده‌سازی و راه‌اندازی سیستم‌های مالی به صورت آنلاین و تلفنی از مالی‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


اصول طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی

طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی (حسابداری) به‌طورکلی از سه بخش تشکیل می‌شوند که عبارت‌اند از: 

ورود داده‌ها

اولین بخش طراحی و پیاده ساده سیستم‌های مالی (حسابداری)، درج دقیق و کامل تمام رویدادهای مالی شرکت است که از آن‌ها اصطلاحاً تحت عنوان داده‌های ورودی به سیستم یاد می‌شود. نکته مهم در ورود داده‌ها این است که حتماً باید مبتنی بر اسناد و مدارک این کار انجام شود تا بعدها در زمان حسابرسی مشکلی ایجاد نشود. از جمله مهم‌ترین اسناد در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صورت حساب‌های خرید و فروش
 • رسید دریافت‌ها و پرداخت‌های نقدی

پردازش داده‌ها

داده‌ها در مرحله اول به صورت خام در اختیار سیستم‌های حسابداری قرار می‌گیرد. این داده‌ها به صورت خام قابل استفاده نیستند و لازم است تا حتماً پردازش مناسب روی آن‌ها صورت بگیرد تا امکان استخراج نتایج مورد انتظار از آن‌ها فراهم شود. به همین دلیل در مرحله دوم راه‌اندازی و ارائه سیستم‌های مالی نوبت به پردازش داده‌های توسط سیستم می‌رسد. مبتنی بر کدینگ حسابداری صورت گرفته روی سیستم حسابداری، کار تجزیه و تحلیل داده‌ها آغاز می‌شود. در نهایت این داده‌ها به صورت تفکیک شده در قالب دفاتر روزنامه، کل و معین دسته‌بندی می‌شوند که در این صورت کاملاً قابل استفاده هستند. در این چارچوب، اطلاعاتی از قبیل دارایی‌ها، بدهی‌ها، بستانکاری‌ها، هزینه‌ها، درآمدها و ... به صورت طبقه‌بندی شده پردازش می‌شوند.

ستاده‌ها

در مرحله سوم طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی (حسابداری) نوبت به ستاده‌ها از سیستم می‌رسد. در این مرحله ستاده‌ها در قالب صورت‌ها و گزارش‌های مالی قابل دریافت هستند. نکته مهم در این مرحله، صحت‌سنجی ستاده‌ها است. در این راستا معمولاً در پایان هر ماه یک تراز آزمایشی از سیستم دریافت می‌شود و کنترل‌های لازم روی آن صورت می‌گیرد. همچنین در صورت نیاز نیز اصلاحات روی داده‌ها اعمال می‌شود.

برای پیاده‌سازی سیستم‌های مالی (حسابداری) چه اطلاعاتی مورد نیاز است؟

راه‌اندازی و ارائه سیستم‌های مالی در صورتی به شیوه‌ای صحیح و اصولی صورت می‌گیرد که اطلاعات به صورت کامل، دقیق و یکپارچه در اختیار سیستم‌ها قرار بگیرد. در همین راستا مهم‌ترین اطلاعات مورد نیاز برای طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی (حسابداری) عبارت‌اند از:‌

 • سفارش‌های خرید و فروش به همراه جزئیات سفارش‌های باز
 • اطلاعات مرتبط با مشتری‌ها در قالب حساب‌های دریافتی
 • اطلاعات مرتبط با فروشنده‌ها در حساب‌های پرداختی
 • اطلاعات اقلام موجودی در کنترل موجودی
 • اطلاعات کارکنان در حقوق و دستمزد
 • اطلاعات حقوق صاحبان سهام
 • اطلاعات و هزینه‌های شغلی
 • صورت حساب کالاها

اهمیت طراحی سیستم‌‌های مالی چیست؟

اهمیت راه‌اندازی و ارائه سیستم‌های مالی در حال حاضر محدود به چند حوزه خاص نمی‌شود. برخی از مهم‌ترین فواید طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی (حسابداری) را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

 • به کمک این سیستم‌ها می‌توان بسیاری از مشکلات و چالش‌های سازمانی را شناسایی کرد.
 • از طریق ساده‌سازی اداره جریان امور در سازمان‌ها می‌توان بهره‌وری را به طور قابل توجهی افزایش داد.
 • مدیران از این سیستم‌ها می‌توانند در زمینه سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری بهتر استفاده کنند.
 • مدیریت نیروی انسانی در داخل سازمان به بهترین شکل ممکن صورت می‌گیرد.
 • اشتباهات، خطاها، تقلب‌ها و مشکلات مالی در شرکت‌ها به حداقل مقدار ممکن کاهش پیدا می‌کند.
 • اطلاعات مالی به صورت دقیق، شفاف و با شیوه‌ای کارآمد در اختیار مدیران سازمان‌ها قرار می‌گیرند.

مراحل طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی

طراحی سیستم‌های حسابداری از مراحل مختلفی تشکیل می‌شود که در عین حال، کاملاً درهم‌آمیخته هستند و نمی‌توان به‌راحتی آن‌ها را از هم تفکیک نمود. در حالت کلی 6 مرحله برای طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی (حسابداری) ذکر شده است. البته ممکن است گاهی اوقات در پایان مرحله شش لازم باشد که بازبینی روی مرحله اول صورت بگیرد و مجدداً کار ادامه پیدا کند. این شش مرحله عبارت‌اند از: 

 1. شناسایی سیستم حسابداری: در این مرحله باید مشکلات سیستم حسابداری قبلی و نیازهای یک شرکت به طور دقیق و شفاف مشخص شود.
 2. تجزیه و تحلیل و ارزشیابی سیستم حسابداری: در این مرحله با توجه به چارت سازمانی یک شرکت نیازسنجی سیستم حسابداری صورت می‌گیرد و پیشنهاد طراحی سیستم‌های حسابداری در اختیار مدیران شرکت قرار می‌گیرد.
 3. طراحی و پیاده‌سازی سیستم مالی: در صورت تأیید مدیریت شرکت، کار طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی (حسابداری) شرکت عملیاتی می‌شود.
 4. طراحی گردش عملیات سیستم حسابداری: در این مرحله از طریق تعریف نمودار گردش عملیات در کدینگ حسابداری مشخص می‌شود که یک داده از زمان ورود به سیستم تا خروج چه مراحل و عملیات‌هایی را باید پشت سر بگذارد.
 5. تعیین نیازهای ورودی و خروجی سیستم: در این مرحله مشخص می‌شود که نوع و ساختار داده‌های ورودی و خروجی به چه صورتی باید باشد.
 6. طراحی مکانیزم کنترل سیستم حسابداری: منظور از مکانیزم کنترل، تعریف مکانیزم‌هایی است که به کمک آن‌ها بتوان صحت عملیات حسابداری را سنجید.

خدمات مالی‌چی در زمینه طراحی سیستم مالی

مالی‌چی تعداد از برترین متخصصان حوزه طراحی سیستم‌های حسابداری را گرد هم آورده است و آماده است تا خدمات خود را در زمینه طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مالی به صورت آنلاین و مشاوره راه‌اندازی سیستم‌های مالی در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در سراسر کشور قرار دهد. در همین راستا و برای راه‌اندازی سیستم‌های مالی به صورت آنلاین می‌توانید از طریق راه‌های زیر اقدام کنید:

 • اپلیکیشن مالی‌چی: از طریق این اپلیکیشن می‌توانید درخواست خود را در ثبت کنید و همکاران ما در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.
 • شماره تماس 1408: با شماره‌گیری 1408 نیز می‌توانید با کارشناسان مالی‌چی به طور مستقیم ارتباط برقرار کنید. همکاران ما راهنمایی‌های لازم را در جهت برطرف شدن نیاز شما در اختیار‌تان قرار می‌دهند.

مالی‌چی به شما کمک می‌کند تا سیستم‌های مالی آینده را همین امروز در شرکت خود راه‌اندازی کنید و از خدمات حسابداری این مجموعه بهره‌مند شوید.

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .