1408

محاسبه بهای تمام شده (حسابداری صنعتی)

وقتی صحبت از علم حسابداری صنعتی می‌شود، منظور فرآیندی است که طی آن ابتدا بهای تمام شده کالای تولیدی محاسبه می‌شود. در ادامه نیز محاسبه بهای تمام شده کالا صورت می‌گیرد و به این ترتیب، قیمت نهایی کالا برای فروش تعیین می‌شود. اگر در زمینه حسابداری بهای تمام شده در کارخانه یا شرکت تولیدی خود نیاز به کمک دارید، مالی چی آماده است تا با استفاده از برترین حسابداران صنعتی ایران راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما بگذارد. 
 

دریافت خدمات مربوط به حسابداری صنعتی (محاسبه بهای تمام شده) به صورت آنلاین و تلفنی از مالی‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


وقتی یک فروشنده خرد محصولی را از تولیدکننده صنعتی خریداری می‌کند، برای تعیین قیمت فروش کار چندان دشواری ندارد. او باید با درنظرگرفتن هزینه حمل و نقل، دستمزد کارکنان و هزینه‌های جاری فروشگاه خود، درصدی را به بهای کالای خریداری شده اضافه کند و در نهایت به دست مشتری نهایی برساند. اما محاسبه بهای تمام شده در صنعت تحت تأثیر متغیرهای بسیار زیادی است. همین مسئله باعث شده است که حسابداری صنعتی به یکی از دشوارترین شاخه‌های حسابداری تبدیل شود. 

اهمیت محاسبه بهای تمام شده

تاکنون به این فکر کرده‌اید که یک کارخانه محاسبه بهای تمام شده کالاهای تولیدی خود را چگونه انجام می‌دهد؟ برای این منظور باید یک اتفاق مهم در شرکت به وقوع بپیوندد؛ تمام فرآیندها و کالاها در یک شرکت تبدیل به هزینه‌های قابل اندازه‌گیری شوند. در واقع یک شرکت باید بتواند در پایان خط تولید خود یک بیلان آماری را در آماده کند که تمام آنچه در فرآیند تولید رخ داده است را در قالب اعداد و ارقام دسته‌بندی کند. این دقیقاً همان چیزی است که از آن تحت عنوان حسابداری صنعتی یاد می‌شود. 
حسابداری صنعتی شاخه‌ای از حسابداری است که صرفاً مختص شرکت‌های تولیدی و صنعتی است. فرقی نمی‌کند که شما در یک کارگاه کوچک مشغول تولید یک محصول هستید یا در یک کارخانه بزرگ و زنجیره‌ای؛ در هر حالت برای آنکه بتوانید محاسبه بهای تمام شده کالای خود را به‌درستی انجام دهید، نیاز به حسابداری صنعتی خواهید داشت. اگر ندانید که یک محصول که در مجموعه شما تولید می‌شود، چقدر ارزش دارد، آن را با چه قیمتی به بازار عرضه خواهید کرد؟ در نتیجه حسابداری بهای تمام شده در هر مجموعه تولید یک نیاز حتمی و ضروری به شمار می‌رود. 


نحوه محاسبه بهای تمام شده کالا 

در روش های محاسبه بهای تمام شده باید پنج فاکتور به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد که عبارت‌اند از:‌

 1. هزینه‌های ثابت: این دسته از هزینه‌ها با تغییر سطح فعالیت در خط تولید تغییر نمی‌کنند و همواره ثابت هستند.
 2. هزینه‌های متغیر: این دسته از هزینه‌ها با تغییر سطح فعالیت در خط تولید تغییر می‌کنند و نسبت آن‌ها کاملاً مستقیم است.
 3. هزینه‌های مختلط: این دسته از هزینه‌ها از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شوند.
 4. هزینه‌های نیمه متغیر: این دسته از هزینه‌ها با تغییر سطح تولید تغییر می‌کنند، اما نسبت تغییر آن‌ها یکسان نیست.
 5. هزینه‌های نیمه ثابت: این دسته از هزینه‌ها با تغییر سطح تولید به صورت پلکانی کم و زیاد می‌شوند.

در اینجا چند فرمول محاسبه بهای تمام شده مورد استفاده در حسابداری صنعتی را ذکر می‌کنیم: 

 • خرید خالص = خرید طی دوره + اضافات خرید - (برگشت از خرید + تخفیفات درصدی خرید + کسورات خرید)
 • موجودی کالای آماده برای فروش = موجودی کالای اول دوره + خرید خالص
 • موجودی کالای پایان دوره = تعداد کالاهای قابل شمارش در انبار * بهای هر کالا
 • بهای تمام شده کالای فروش رفته = موجودی کالای آماده برای فروش - موجودی کالای پایان دوره

هزینه یابی در حسابداری صنعتی 

فاکتورها و متغیرهای گوناگونی در حسابداری صنعتی به صورت مستقیم و غیرمستقیم اثرگذار هستند که باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند. در همین راستا هفت روش برای هزینه یابی در محاسبه بهای تمام شده در صنایع مختلف وجود دارد که عبارت‌اند از:‌

هزینه یابی جذبی یا کامل 

در این روش هزینه یابی در حسابداری صنعتی باید تمام هزینه‌های مستقیم و سربار تولید در بهای تمام شده کالا در نظر گرفته شود. در بین روش های محاسبه بهای تمام شده، هزینه یابی جذبی یا کامل بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

هزینه یابی مستقیم یا نهایی 

در هزینه یابی مستقیم یا نهایی آنچه به‌عنوان مبنای اصلی برای قیمت‌گذاری مورد توجه قرار می‌گیرد، هزینه‌های متغیر و سربار تولید است. این روش در پایان دوره ارزیابی اجرایی می‌شود. استدلال استفاده از این روش محاسبه بهای تمام شده آن است که به دلیل تغییر هزینه‌ها در اثر کاهش یا افزایش میزان تولید، بهتر است که در پایان فرآیند تولید کار نرخ‌گذاری انجام شود. 

هزینه یابی برآوردی یا تخمینی 

وقتی صحبت از برآورد یا تخمین به میان می‌آید، منظور این است که متغیرهایی در قیمت‌گذاری مؤثر هستند که ناشناخته‌اند و اطلاعات دقیقی درباره آن‌ها در دست نیست. هزینه‌های مرتبط با فروش و بازاریابی را می‌توان در ردیف متغیرهای ناشناخته قرار داد. به کمک هزینه یابی برآوردی، تخمینی از این هزینه‌ها در نظر گرفته می‌شود و محاسبه بهای تمام شده انجام می‌شود. 

هزینه یابی سفارش کار 

برخی از تولیدکنندگان نیز هستند که کار تولید محصولات را مبتنی بر سفارشاتی که از بیرون سازمان به آن‌ها داده می‌شود، انجام می‌دهند. در این شرایط بهتر است که از روش هزینه یابی سفارش کار استفاده شود. فرمول محاسبه بهای تمام شده برای هر سفارش متغیرهای خاص خود را دارد که به این ترتیب امکان محاسبه هزینه‌ها به صورت دقیق‌تر را فراهم می‌کند. 

هزینه یابی مراحل تولید یا مرحله‌ای 

در برخی از کارخانه‌ها تولید به صورت یکپارچه صورت نمی‌گیرد و مراحل مختلف تولید از هم مجزا هستند. در این شرایط بهتر است از روش هزینه یابی مراحل تولید یا مرحله‌ای استفاده شود. در این روش پس از هر مرحله تولید کالایی ایجاد می‌شود که به صورت انفرادی نیز قابل فروش است و هم می‌تواند نقش مواد اولیه را برای مرحله بعدی تولید ایفا کند. 

هزینه یابی بر مبنای فعالیت 

جدیدترین شیوه هزینه یابی در حسابداری صنعتی، هزینه یابی بر مبنای فعالیت است که در آن تلاش برای شناسایی مراکز و منابع هزینه است. در ادامه این منابع به صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرند. به این ترتیب علاوه بر قیمت‌گذاری، بازبینی فرآیندی نیز روی حسابداری بهای تمام شده صورت می‌گیرد تا در صورت نیاز به اصلاح، تغییرات لازم صورت بگیرد. 

هزینه یابی استاندارد 

در هزینه یابی استاندارد قبل از فرآیند تولید با توجه به شرایط موجود، پیش‌بینی از هزینه‌های ثابت و متغیر صورت می‌گیرد. در انتهای فرآیند تولید نیز پس از جمع‌آوری اطلاعات هزینه‌ها محاسبه می‌شود. در ادامه با مقایسه بین محاسبات ابتدایی و انتهایی، میزان انحراف از پیش‌بینی ابتدایی مشخص می‌شود. 

فواید بهره‌مندی از حسابداری صنعتی (بهای تمام شده) چیست؟ 

استفاده از حسابداری صنعتی برای شرکت‌های صنعتی و تولیدی مزایای مختلفی را به همراه دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: 

 • به طور کامل بین درآمدها و هزینه‌های یک شرکت تفکیک ایجاد می‌شود.
 • محاسبه سود و زیان کسب‌وکارها به‌مراتب راحت‌تر می‌شود.
 • اطلاعات دقیق و جزئی حسابداری صنعتی از هزینه‌های شرکت می‌تواند در راستای بهینه‌‌سازی فرآیندها و کاهش هزینه‌ها به کار گرفته شود.
 • تجزیه و تحلیل آماری دقیقی از جای‌جای خط تولید در اختیار مدیران شرکت قرار می‌گیرد. به این ترتیب مدیران نسبت به عملکرد زیرمجموعه خود اطلاعات شفافی به دست می‌آورند.
 • زمینه را برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در شرکت‌ها برای آینده مهیا می‌کند.

خدمات محاسبه بهای تمام شده را از مالی‌چی دریافت کنید

با توجه به اهمیت استفاده صحیح از روش های محاسبه بهای تمام شده شرکت‌ها همواره تلاش می‌کنند که از بهترین متخصصان این حوزه کمک بگیرند. واقعیت این است که اگر در حسابداری صنعتی کوچک‌ترین خطایی رخ دهد، ممکن است خسارات سنگینی به شرکت در طول زمان وارد شود که جبران آن‌ها بعضاً امکان‌پذیر نیست. مالی‌چی با درک اهمیت مسئله محاسبه بهای تمام شده در صنعت، تعدادی از برترین حسابداران صنعتی فعال در کشور را گرد هم آورده است تا راهنمایی‌های لازم را در اختیار صنایع مختلف قرار دهد. در همین راستا برای استفاده از خدمات حسابداری بهای تمام شده مالی‌چی می‌توانید از طریق راه‌های زیر اقدام کنید:

محاسبه بهای تمام شده به صورت آنلاین: وب اپلیکیشن و اپلیکیشن مالی‌چی در اختیار شما قرار گرفته است که می‌توانید در قالب آن درخواست‌های خود برای هزینه یابی حسابداری صنعتی را ثبت کنید. همکاران ما در اسرع وقت راهنمایی‌های لازم را بر مبنای درخواست شما در اختیارتان قرار می‌دهند. 

مشاوره تلفنی محاسبه بهای تمام شده: همچنین شماره تماس 1408 نیز در اختیار صاحبان صنایع قرار دارد و می‌توانید از این طریق به طور مستقیم با مشاوران حسابداری صنعتی مالی‌چی ارتباط برقرار کنید. بسیاری از مشکلات این حوزه در قالب مشاوره تلفنی محاسبه بهای تمام شده برطرف می‌شود. 

مالی‌چی آمده است تا مدیران شرکت‌ها کمک کند تا تمام تمرکز خود را صرف پیشرفت مجموعه خود کنند و دیگر دغدغه امور مالی توان آن‌ها را مستهلک نکند. با پیچیدگی‌های مالی و مالیاتی در کسب‌وکارها خداحافظی کنید 

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .