1408

تدوین طرح توجیهی

انسان‌ها حتی قبل از تصمیم‌گیری‌های شخصی نیز جوانب امر را به‌ خوبی می‌سنجند و در صورتی‌ که شرایط را برای دستیابی به اهداف خود مساعد ببینند، وارد فاز اجرایی می‌شوند. اهمیت این اقدام در خصوص تصمیم‌گیری‌هایی که در سازمان‌ها و کسب‌وکارها اتخاذ می‌شود، به‌ مراتب بیشتر است. تدوین طرح توجیهی منجر به تولید گزارشی می‌شود که در آن یک طرح از نظر ابعاد مختلف مالی، فنی و بازار مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. تدوین طرح امکان سنجی به صورت آنلاین را به مالی چی بسپارید تا با خیالی آسوده قدم در میدان بگذارید. 

راهنمای تهیه و تدوین طرح توجیهی به صورت آنلاین و تلفنی از مالی‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


اهداف تدوین طرح توجیهی یا امکان‌سنجی

 بدون تدوین طرح توجیهی، اساساً هیچ تصویر روشنی از چگونگی اجرای یک پروژه وجود ندارد. کاملاً طبیعی است که بدون برخورداری از اطلاعاتی نظیر ریسک سرمایه‌گذاری، حداقل سرمایه مورد نیاز، خسارات احتمالی مالی، هزینه‌های جاری اجرای پروژه، بازده مالی و پیش‌بینی سود، نمی‌توان نسبت به آینده یک پروژه امیدوار بود. در همین راستا برخی از مهم‌ترین اهداف تدوین طرح امکان سنجی را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

1. آنالیز بازار

 وقتی قرار است یک کالای جدید تولید شود یا یک خدمت تازه‌ای ارائه شود، باید به طور دقیق مشخص شود که بازار هدف آن‌ها چه گروهی از جامعه هستند. مطالعه بازار در هر طرح توجیهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به‌نوعی مشخص می‌کند که اساساً طرح مورد نظر می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند یا خیر. مشاوره تدوین طرح توجیهی علاوه بر شناسایی بازار هدف، به بررسی محصولات یا خدمات مشابهی که در بازار توسط رقبا ارائه می‌شوند نیز می‌پردازد. به‌این‌ترتیب با شناسایی نقاط ضعف و قوت عملکرد رقبا می‌توان از آن‌ها در جهت ارتقای کیفیت طرح خود استفاده نمود. در یک کلام آنالیز بازار نظام عرضه و تقاضا را در خصوص یک طرح به‌دقت مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

2. آنالیز فنی طرح

 برای آنکه یک طرح پیاده‌سازی شود، نیاز به لجستیک خاصی وجود دارد. از فضایی که برای این منظور مورد نیاز است تا تجهیزات و ادواتی که باید مهیا شوند، به‌عنوان زیرمجموعه آنالیز فنی در تدوین طرح توجیهی قرار می‌گیرند. در بخش آنالیز فنی از تهیه طرح توجیهی، هزینه‌هایی که باید صورت بگیرد با ذکر تمام جزئیات بررسی می‌شود. در کنار هزینه‌ها باید نسبت به انتخاب بهترین ابزار، ماشین‌آلات و همچنین مکان‌یابی برای اجرای طرح نیز مطالعه شود. به‌عنوان مثال در مکان‌یابی پروژه باید شرایط مختلفی از جمله فاصله تا بازار هدف، دسترسی به شریان‌های حیاتی مانند جاده‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها به‌دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

 3. آنالیز مالی طرح

سومین و شاید اصلی‌ترین بخش در تدوین طرح توجیهی، آنالیز مالی است. در آنالیز مالی هدف پیش‌بینی میزان بازدهی یک طرح است. در واقع آنالیز مالی به صاحبان کسب‌وکارها کمک می‌کند تا تشخیص دهند که یک طرح اساساً قابلیت سوددهی دارد یا خیر. آنالیز مالی حتماً باید در مرحله پایانی تدوین طرح توجیهی انجام شود تا تمام اطلاعات مورد نیاز برای انجام محاسبات مالی در دست باشد. دقت در بخش آنالیز مالی اهمیت فوق‌العاده‌ای در تدوین طرح توجیهی دارد و نباید از کوچک‌ترین متغیرها در این مرحله غافل شد.

 مزایای تدوین طرح توجیهی

 تدوین طرح امکان سنجی قبل از اجرای هر پروژه‌ای در دنیای امروز امری اجتناب‌ناپذیر است. در همین راستا برخی از مهم‌ترین مزایای تدوین طرح توجیهی را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • در همان ابتدای کار تصویری از میزان سودآوری پروژه در دست مدیران آن قرار می‌گیرد.
  • خطرات و چالش‌های احتمالی که در پروژه وجود دارد، تا حدودی مشخص می‌شود.
  • زمان‌بندی مورد نیاز برای اجرای مراحل مختلف پروژه مشخص می‌شود.
  • حجم اتفاقات غیرمنتظره در اجرای پروژه کاهش پیدا می‌کند.
  • پیش‌بینی مناسبی از جریان نقدینگی در پروژه‌ها حاصل می‌شود و نیاز مدیران به تأمین نقدینگی روشن می‌گردد.

 نرخ تهیه طرح توجیهی

 هزینه تدوین طرح توجیهی کاملاً وابسته به ابعاد و اندازه یک پروژه است. طرح‌های توجیهی در پروژه‌های مختلفی از جمله راه‌اندازی کارخانه‌های صنعتی، کسب‌وکارهای خدماتی، پروژه‌های عمرانی و ... کاربرد دارد. در همین راستا هزینه تدوین طرح توجیهی کاملاً وابسته با نوع پروژه است. برای اطلاع از هزینه‌های تدوین طرح امکان‌سنجی می‌توانید با کارشناسان متخصص در مالی‌چی مشورت کنید. پس از برگزاری این جلسات مشاوره‌ای، کارشناسان ما هزینه تدوین طرح را به شما اطلاع‌رسانی می‌کنند. درصورتی‌که هزینه مورد قبول شما قرار بگیرد، پس از عقد قرارداد کار تدوین طرح توجیهی پروژه شما توسط کارشناسان مالی‌چی انجام می‌شود.

 خدمات مالی‌چی در زمینه تدوین طرح توجیهی

 برای استفاده از خدمات مالی در زمینه تدوین طرح امکان سنجی دو راه پیش روی شما قرار دارد:‌

  1. اپلیکیشن مالی‌چی: برای تدوین طرح توجیهی به صورت آنلاین برای پروژه خود می‌توانید درخواست خود را در اپلیکیشن مالی‌چی ثبت کنید تا کارشناسان مالی‌چی با بررسی پروژه شما طرح توجیهی را در اختیار شما قرار دهند.
  2. تلفن 1408: می‌توانید از طریق شمار تماس 1408 با کارشناسان تدوین طرح توجیهی مالی‌چی ارتباط برقرار کنید و در ادامه با در اختیار گذاشتن اطلاعات پروژه خود به کارشناسان مالی‌چی، طرح توجیهی کامل و جامع را دریافت کنید.

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .