1408

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

دولت‌ها همواره مالیات را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی خود در نظر می‌گیرند و تلاش می‌کنند که بخش‌های قابل توجهی از هزینه‌های خود را از این طریق پوشش دهند. در سال‌های اخیر نیز پایه‌های مالیاتی جدیدی به قانونی افزوده شده است که یکی از آن‌ها مالیات بر ارزش افزوده است. چند سالی است که پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به‌عنوان یکی از موارد ضروری برای کسب‌وکارها در قانون در نظر گرفته شده است. مالی چی در زمینه مشاوره مالیات بر ارزش افزوده آماده است تا خدمات خود را در اختیار تمام کسب‌وکارهای فعال در کشور قرار دهد.

دریافت مشاوره و خدمات مربوط به محاسبه مالیات بر ارزش افزوده به صورت آنلاین و تلفنی از مالی‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


مفهوم مالیات بر ارزش افزوده

شاید بهتر باشد ابتدا نگاهی به مفهوم کلمه ارزش افزوده بیندازیم. تصور کنید که برای خرید یک صندلی مراجعه می‌کنید. این صندلی از مواد اولیه مختلفی تشکیل می‌شود. قطعاً ارزش مواد اولیه‌ای که در تولید این محصول به کار رفته است، از قیمت نهایی فروش آن کمتر است. در علم اقتصاد به این اختلاف قیمت اصطلاحاً ارزش افزوده گفته می‌شود. 
قانون در تعریف مالیات بر ارزش افزوده این‌طور توضیح داده است؛ مالیات غیر مستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می‌گردد. در واقع مالیات بر ارزش افزوده نوعی از مالیات است که از درآمد حاصل از اختلاف قیمت مواد اولیه و محصول نهایی حاصل می‌شود. این مالیات از محل تولید تا زمان عرضه کالا و خدمات دریافت می‌شود. نکته مهم این است که مالیات بر ارزش افزوده معمولاً از سوی مشتری پرداخت می‌شود و تولیدکننده در این زمینه مسئولیتی ندارد. 
یکی از سؤالات مهمی که در مشاوره مالیات بر ارزش افزوده مطرح می‌شود، این است که این نوع از مالیات برای چه کالاهایی در نظر گرفته می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که به غیر از کالاهای اساسی، محصولات کشاورزی فرآوری نشده و خدمات بهداشتی بر سایر کالاها و خدماتی که در سطح کشور عرضه می‌شود، مالیات بر ارزش افزوده تعیین می‌گردد.

آیا امکان اعتراض به مالیات تعیین شده وجود دارد؟

سازمان امور مالیاتی، بعد از بررسی اسناد مالی شرکت‌ها، نسبت به صدور و ابلاغ برگه تشخیص به مؤدی مالیاتی اقدام می‌کند. در این برگه توضیح داده می‌شود که میزان مالیات بر ارزش افزوده شرکت چه میزان برآورد شده است. در قانون پیش‌بینی شده است که مؤدیان در صورت داشتن اعتراض، نسبت به برگه تشخیص بتوانند اعتراض خود را با ذکر دلایل و ارائه مستندات به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. این درخواست باید در قالب تنظیم یک لایحه کتبی صورت بگیرد و در آن تقاضای بررسی مجدد مبلغ مالیات بر ارزش افزوده صورت پذیرد. 
اهمیت استفاده از مشاوره مالیات بر ارزش افزوده در تنظیم لایحه اعتراضی آن است که به کمک مشاور متخصص می‌توان لایحه قانونی و دقیقی را تنظیم کرد. نتیجه بررسی سازمان امور مالیاتی یکی از دو مورد زیر است:‌

 1. سازمان امور مالیاتی ضمن بررسی‌های خود، اعتراض مؤدی را وارد می‌داند و نسبت به تعدیل مقدار مالیات بر ارزش افزوده تعیین شده اقدام می‌کند.
 2. سازمان ضمن بررسی‌های خود اعتراض مؤدی را وارد نمی‌داند و به این ترتیب پرونده هیئت حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده می‌شود. 
  هیئت حل اختلاف نیز ظرف مدت 30 روز به بررسی اعتراض مؤدی می‌پردازد و در نتیجه با صدور برگه تشخیص نظر نهایی خود را اعلام می‌کند که لازم‌الاجرا است.

مشاور مالیات بر ارزش افزوده کیست؟

مسئله مالیات بر ارزش افزوده در مقایسه با سایر پایه‌های مالیاتی، کاملاً جدید به شمار می‌آید و به همین دلیل بسیاری از قوانین و مقررات پیرامون آن به‌درستی درک نشده است. خدمات مشاوره مالیات بر ارزش افزوده از این جهت ضروری است که مؤدیان نیاز به راهنمایی اشخاصی دارند که دارای اطلاعات کامل و به‌ روز نسبت به قوانین مالیاتی هستند. یک مشاور مالیات بر ارزش افزوده شخصی است که از میان وکلای متخصص در امور مالیاتی انتخاب می‌شود. این افراد ضمن آشنایی کامل با مقررات مالیاتی در کشور، روی مباحث مالی از جمله حسابداری و حسابرسی نیز تجربه و تخصص کافی دارند.

چرا نیاز به مشاوره برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده داریم؟

به‌ موجب قانون، شرکت‌ها موظف هستند که ظرف هر سه ماه یکبار اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده خود را تکمیل کنند. این یعنی در هر سال کاری باید چهار بار این کار صورت بگیرد. طبیعی است که انجام این کار باعث می‌شود که مدیران شرکت‌ها تمرکز خود را از دست بدهند و این مسئله قطعاً روی بازده کاری شرکت‌ها اثر منفی می‌گذارد. بهترین راه پیش روی مدیران شرکت‌ها برای رهایی از این مشکل، عقد قرارداد مشاوره مالیات بر ارزش افزوده است. برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از خدمات مشاوره مالیات بر ارزش افزوده را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:‌

 • آشنایی و تسلط مشاور مالیاتی بر قوانین حوزه مالیات بر ارزش افزوده
 • ایجاد سیستم اتوماسیون برای شرکت‌ها به‌منظور آماده‌سازی گزارش‌های مالی در کمترین زمان ممکن
 • آشنایی با راه‌های کاهش هزینه‌های مالیاتی و جلوگیری از جرائم احتمالی
 • تنظیم لوایح اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده حرفه‌ای و جلوگیری از تضییع حقوق شرکت
 • مدیریت صورت‌ها و اسناد مالی شرکت به بهترین شکل ممکن

مالی‌چی ارائه‌دهنده خدمات مشاور مالیات بر ارزش افزوده

 ما در مالی‌چی معتقد هستیم که یک شرکت زمانی می‌تواند در مسیر پیشرفت حرکت کند که ذهن مدیران آن صرفاً روی پیشبرد امور تخصصی متمرکز شود. مسائل مالی و مالیاتی با وجود آنکه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند، باعث اتلاف وقت و توان تیم مدیریتی شرکت‌ها می‌شوند. مالیات بر ارزش افزوده تنها یکی از مسائل متعددی است که شرکت‌ها با آن مواجه هستند. در همین راستا مالی‌چی با ارائه خدمات مشاوره مالیات بر ارزش افزوده به تمام شرکت‌های فعال در کشور، تلاش می‌کند تا بار مسائل مالی را تا حدودی از روی دوش تیم مدیریتی شرکت‌ها بردارد. 
برای استفاده از خدمات مالیاتی مالی‌چی دو راه ساده پیش روی شما قرار دارد:

 1. اپلیکیشن مالی‌چی: با استفاده از اپلیکیشن موبایل یا وب اپلیکیشن مالی‌چی می‌توانید درخواست مشاوره مالیات بر ارزش افزوده خود را ثبت کنید. به این ترتیب کارشناسان متخصص مالی‌چی در اسرع وقت شما را راهنمایی خواهند کرد.
 2. شماره تماس 1408: درصورتی‌که نیاز به گفتگوی تلفنی با مشاوران مالیات بر ارزش افزوده مالی‌چی را دارید، می‌توانید از طریق شماره تماس 1408 با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب در کمترین زمان ممکن راهنمایی‌های لازم در زمینه مالیات بر ارزش افزوده در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مالیات آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید مسئله پیچیده‌ای نیست؛‌ البته اگر از راهنمایی و مشورت با متخصص‌ها استفاده کنید.

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .