1408

تحریر دفاتر روزنامه و کل

شرکت‌هایی که به‌موجب قانون موظف به پرداخت مالیات شناخته شده‌اند، باید اطلاعات مالی مجموعه خود را در قالب چند دفتر از جمله دفاتر کل، روزنامه و مشاغل تکمیل کنند و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند. برای تحریر دفاتر روزنامه و کل، قوانین خاصی از سوی سازمان امور مالیاتی تعریف شده است که باید کار تحریر دفاتر قانونی در چارچوب آن صورت بگیرد. در قانون به‌صراحت ذکر شده است، شرکت‌هایی که کار تحریر دفاتر قانونی حسابداری را منطبق بر قوانین انجام دهند، مالیات آن‌ها به صورت خوداظهاری در نظر گرفته می‌شود. مالی چی می‌تواند در زمینه تحریر دفاتر حسابداری به شما کمک کند تا بسیاری از فرآیندهای مالیاتی را به‌سرعت و بدون مشکل پیش ببرید. 

دریافت مشاوره و خدمات ثبت و تحریر دفاتر روزنامه و کل به صورت آنلاین و تلفنی از مالی‌چی

service pattern

دریافت
وب اپلیکیشن
مالی چی

جهت دریافت اپلیکیشن کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت اپلیکیشن
1408

با مشاوران ما تماس بگیرید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد محصول مورد
نیاز و گرفتن راهنمایی از کارشناس و مشاوران ما
تماس حاصل نمایید.


مفهوم تحریر دفاتر قانونی حسابداری 

در طول یک سال مالی، رویدادهای مالی متعددی در شرکت‌ها به وقوع می‌پیوندد. به‌موجب قانون مالیاتی کشور، شرکت‌هایی که مکلف به پرداخت مالیات هستند، باید به طور دقیق و کامل این رویدادها را در دفاتر حسابداری ثبت و ضبط کنند. مسئولیت این کار در بسیاری از شرکت‌ها بر عهده حسابدار مجموعه است. کارشناس حسابداری وظیفه دارد که ضمن ثبت رویداد‌های مالی در اسناد حسابداری، نسبت به تحریر دفاتر روزنامه و کل منطبق با آیین نامه تحریر دفاتر قانونی اقدام کند. دفاتر قانونی حسابداری باید در پایان سال مالی به اداره مالیات تسلیم شود تا ممیزان مالیاتی مبتنی بر قوانین مالیات‌های مستقیم، نسبت به تعیین مبلغ مالیات اقدام کنند.

انواع دفاتر قانونی

در قانون مالیاتی نام پنج دفتر به صورت مستقیم ذکر شده است که شرکت‌ها باید نسبت به تکمیل آن در هر سال مالی اقدام کنند. در همین راستا انواع دفاتر قانونی عبارت‌اند از:

دفاتر قانونی رسمی

تحریر دفاتر روزنامه

دفتر روزنامه مهم‌ترین دفتر در بین انواع دفاتر قانونی به شمار می‌آید. در ماده 3 آیین نامه تحریر دفاتر قانونی، دفتر روزنامه به این صورت تعریف شده است: دفتر روزنامه، به دفتری گفته می‌شود که اشخاص حقیقی یا حقوقی کلیه عملیات مالی و پولی خود را اعم از خرید و فروش، دیون و مطالبات، ظهرنویسی و هرگونه فعالیتی که ایجاد دین یا طلب کند و نیز عملیات محاسباتی را به تاریخ وقوع و سایر عملیات را که طبق اصول حسابداری و عرف متداول دفترداری و پایان دوره مالی برای تنظیم حساب سود و زیان و ترازنامه لازم است، بلااستثنا به ترتیب تاریخ در آن ثبت کنند.

تحریر دفاتر کل

وقتی صحبت از تحریر دفاتر روزنامه و کل می‌شود، بسیاری در درک مفهوم دفتر کل دچار مشکل می‌شوند. به زبان ساده دفتر کل خلاصه‌ای از دفاتر روزنامه تلقی می‌شود. اما به زبان رسمی در ماده 8 قانون تجارت، دفتر کل به این صورت تعریف شده است: دفتری که تاجر باید کلیه معاملات را حداقل هفته‌ای یک مرتبه از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلف آن را تشخیص و جدا کرده، هر نوع را در صفحه مخصوصی در آن دفتر، به طور خلاصه ثبت کند. نحوه تحریر دفاتر کل بدین شکل است که ابتدا دارایی‌ها، بدهی‌ها و در آخر سرمایه نوشته می‌شوند تا ترازنامه حساب‌ها به‌دست بیایند.

دفاتر قانونی غیررسمی

تحریر دفاتر دارایی

در گذشته تحریر دفاتر قانونی حسابداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود. ماده 9 قانون تجارت تاکید کرده است که هر شرکت وظیفه دارد تا لیست تمام دارایی‌های خود از جمله دارایی‌های منقول، غیرمنقول، بدهی‌ها و مطالبات یک سال مالی خود را در قالب دفاتر دارایی ثبت و ضبط کند. طبق قانون، 15 فروردین هر سال به‌عنوان مهلت قانونی تکمیل این دفتر و ارسال آن به اداره مالیات در نظر گرفته شده است. در سال‌های اخیر با توجه به این که لیست دارایی‌ها در قالب ترازنامه آماده می‌شود، استفاده از دفاتر دارایی اهمیت خود را تا حدودی از دست داده‌اند.

تحریر دفاتر کپیه

کلیه مراسلات، مخابرات و حساب‌های صادره یک شرکت تجاری یا شخص تاجر، بر اساس ماده 10 قانونی تجارت، می‌بایست در دفتری با عنوان دفتر کپیه ثبت شود. در قانون تاکید شده است که در زمان ثبت این دسته از اطلاعات حتماً ترتیب تاریخ رویدادها رعایت شود.

تحریر دفاتر ثبت تجاری

تحریر دفتر ثبت تجاری به‌عنوان یک بخش دیگر از تحریر دفاتر قانونی حسابداری به شمار می‌آیند. ماده 16 قانون تجارت ایران به‌صراحت ذکر کرده است که هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی یا خارجی که بخواهد در ایران فعالیت تجاری انجام دهد، باید حتماً کار تحریر دفاتر ثبت تجاری را در دستور کار خود قرار دهد. در همین ماده از قانون، کسانی که فعالیت تجاری انجام می‌دهند، اما اقدام به تحریر دفتر تجاری ننموده‌اند را به پرداخت جزای نقدی محکوم کرده است. هر شخص حقیقی یا حقوقی در آغاز کار تجارت خود باید در دفتر ثبت تجارت ثبت‌نام کند. همچنین هرگونه تغییری که در فعالیت شرکت‌ها از جمله تغییر در ترکیب اعضای هیئت مدیره به وقوع می‌پیوندد، باید در دفاتر ثبت تجاری آورده شوند. این اطلاعات توسط ادارات ثبت به صورت ماهانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد.

آیین‌نامه مربوط به تحریر دفاتر قانونی

در سال 1394 آیین نامه تحریر دفاتر قانونی توسط وزارت اقتصاد و امور دارایی به صورت رسمی ابلاغ شده است. در این آیین‌نامه تمام نکات ضروری که برای تحریر دفاتر روزنامه و کل باید رعایت شود، به‌تفصیل ذکر شده است. کلیه حسابدارانی که قصد دارند با نحوه نوشتن دفاتر قانونی آشنا شوند، باید این آیین‌نامه را مطالعه کنند. این آیین‌نامه در سایت سازمان امور مالیاتی در دسترس عموم قرار گرفته است. بار دیگر لازم است تاکید کنیم که در صورت تحریر دفاتر قانونی حسابداری منطبق با آیین نامه تحریر دفاتر، مالیات تعیین شده به صورت خوداظهاری در نظر گرفته می‌شود و به این ترتیب شرکت از مزایای این کار بهره‌مند خواهد شد. 

نحوه ثبت اطلاعات در دفتر قانونی حسابداری

تحریر دفاتر روزنامه و کل برای کسانی که شناخت کافی با دانش حسابداری ندارند، کار دشواری به نظر می‌رسد ولی برای کسانی که به فوت و فن حسابداری آشنا هستند، چندان پیچیده نیست. نکته مهم در خصوص تحریر دفاتر قانونی حسابداری دقت در ثبت کامل اطلاعات است و باید توجه داشت که اطلاعات از قلم نیفتند. برای تحریر دفاتر روزنامه و کل با چند ستون مواجه هستید که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ستون شماره سند حسابداری: شماره سند رویداد مالی باید در آن ثبت شود.
 • ستون تاریخ: روز، ماه و سال رویداد در آن درج می‌شود.
 • ستون شرح: نام حساب‌های بدهکار یا بستانکار نوشته می‌شود و بعد شرح مختصری بابت دلایل آن ذکر می‌شود.
 • ستون عطف: شماره صفحه دفتر کل که مبلغ مربوط به آن دفتر منتقل شده است، نوشته می‌شود.
 • شماره صفحه دفتر روزنامه: شماره صفحه که محتوای سند حسابداری به آن منتقل می‌شود باید در بالای سند حسابداری نوشته شود.

درصورتی‌که در تحریر دفاتر روزنامه و کل اشتباهی رخ دهد، باید حتماً در همان دفتر نسبت به اصلاح اشتباهات اقدام شود. در خصوص نحوه اصلاح اشتباهات در انواع دفاتر قانونی داخل آیین نامه تحریر دفاتر قانونی توضیح داده شده است و باید اصلاحات منطبق با آن صورت بگیرد.

هزینه تحریر دفاتر قانونی

حق‌الزحمه‌ای که بابت تحریر دفاتر قانونی حسابداری باید پرداخت شود، از سوی جامعه حسابداران رسمی ایران تعیین می‌شود و در ادامه در صورت تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی شکل رسمی پیدا می‌کند. هزینه تحریر دفاتر روزنامه و کل نیز به صورت ساعتی در هر سال تعیین می‌شود.

موارد رد تحریر دفاتر قانونی روزنامه و کل

در ماده 16 آیین نامه تحریر دفاتر قانونی موارد رد تحریر دفاتر روزنامه و کل ذکر شده است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. درصورتی‌که دفاتر قانونی نزد مراجع ذی‌ربط ثبت نشده باشد.
 2. ثبت نکردن چند رویداد یا فعالیت مالی در دفتر درصورتی‌که توسط سازمان امور مالیاتی وقوع آن‌ها احراز شود.
 3. تأخیر در تحریر دفاتر روزنامه و کل بیش از 15 روز از مدت‌زمان قانونی.
 4. ثبت نکردن عملیات شعبه‌ها در دفاتر مرکز طبق مقررات آیین‌نامه.
 5. اگر مؤدی ادعا کند که دفاتر قانونی به دلایل مختلف از دسترس او خارج شده‌اند اما صحت آن توسط مسئول اداره مالیات تأیید نشود.
 6. مطابقت نداشتن اطلاعات مندرج در تحریر دفاتر قانونی حسابداری با اطلاعات ثبت شده در سامانه ثبت برخط مورد استفاده در شرکت‌ها.
 7. ارائه نکردن یک یا چند جلد از دفاتر قانونی تحریر شده.
 8. تعویض نرم‌افزار حسابداری در طول سال مالی بدون اطلاع‌رسانی به سازمان امور مالیاتی.
 9. عوض کردن شیوه تحریر دفاتر روزنامه کل از دستی به ماشینی یا بالعکس در طور سال مالی.
 10. تحریر دفاتر قانونی حسابداری به زبان غیر از فارسی یا واحد پولی غیر از ریال.

مهلت تحویل و ارائه دفاتر قانونی به دارایی

مهلت تحویل انواع دفاتر قانونی از سوی سازمان امور مالیاتی پایان هر سال مالی در نظر گرفته شده است. همچنین ممیز مسئول رسیدگی به پرونده شرکت به استناد برگ درخواست اسناد و مدارک بند 2 ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم، درخواست ارائه اسناد، مدارک و دفاتر شرکت را معمولاً  3 تا 4 ماه بعد از ارسال اظهارنامه به شرکت ارسال می‌کند. 
مالی‌چی آماده است که تحریر دفاتر روزنامه و کل شرکت‌های مختلف را از صفر تا صد انجام دهد. همچنین درصورتی‌که سؤالات خاصی در زمینه تحریر دفاتر قانون حسابداری دارید، می‌توانید روی کمک مشاوران مالیاتی مالی‌چی حساب کنید. در حالت کلی دو راه برای ارتباط با کارشناسان خدمات مالیاتی مالی‌چی وجود دارد:

 1. اپلیکیشن مالی‌چی: با نصب اپلیکیشن مالی‌چی می‌توانید درخواست خود را برای ثبت دفاتر روزنامه و کل مطرح کنید. در حداقل زمان ممکن پاسخ سؤالات شما ارائه می‌شود.
 2. شماره تماس 1408: همچنین می‌توانید با شماره 1408 تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح کنید. مشاوران متخصص مالی‌چی در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار می‌کنند و راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه می‌کنند.

دیدگاه کاربران:

لطفا برای ثبت دیدگاه .